Sağlık

Katarakt Hastalığı Nedir? Neden olur? Belirtileri Tedavisi

Katarakt Hastalığı Belirtileri Tedavisi

Katarakt Hastalığı Nedir? Neden olur? Belirtileri Tedavisi! Gözde bulunan kristal lensler, insanların farklı mesafelerdeki nesnelere odaklanmasına yardımcı olur. Ne yazık ki, biz büyüdükçe, bu lens genellikle sertleşir ve gençlik esnekliği olmadan odaklanma yeteneğini kaybeder.

Görme yeteneğinde meydana gelen kayıplar görme sorunları yaratır. Bu duruma presbiyopi denir. Çoğu insan bu durumu yaşlanmayla birlikte geldiği şeklinde kabul etmektedir.

Yaşlandıkça, doğal kristalimsi merceklerde meydana gelen bu değişiklikler katarakt gelişimine veya merceğin netliğinde bir kayba neden olabilir. Objektif artık eskisi kadar esnek veya net olmadığı için göz ışığa doğru şekilde odaklanamaz.

Katarakta Neden Olan Nedir?

Katarakt Hastalığı Nedir? Neden olur? Belirtileri Tedavisi
Katarakt Hastalığı Nedir? Neden olur? Belirtileri Tedavisi

Katarakt diğer göz hastalıklarının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir, ancak çoğunlukla yaş ile bağlantılı olarak gelişir.

Kalıtım, doğum kusurları, steroid ilaçların aşırı kullanımı diyabet gibi kronik hastalıklar ve bazı göz yaralanmaları dahil olmak üzere, kataraktın daha az yaygın nedenleri de vardır.

Kataraktın Belirtileri

İlk başta, semptomlar saptanmayabilir veya çok hafif olabilir. Bu nedenle vizyondaki gözle görülür herhangi bir değişiklik fark edildiği anda mutlaka bir göz doktoruna gidilmelidir.

Kataraktın yaygın semptomları

  • Bulutlu görme
  • Bulanık görüş
  • Işığa ve parlamaya duyarlılık
  • Gözlük veya kontakt lensler için sık sık reçete değişikliği
  • Kötü gece görüşü
  • Renk görme değişiklikleri ve gözlerde kararma
  • Tek gözde çift görme

Katarakt Tedavisi

Kataraktı önlemenin kesin bir yolu yoktur. Ancak katarakt oluşum riskini arttıran şeylerden uzak durmak hastalığın oluşumunu yavaşlatabilir. Katarakt riskini artıran faktörler sigara içmeyi, yüksek tansiyonu, şişmanlığı ve aşırı alkol alımını içerir.

Kataraktın bir diğer geciktirici tedavisi ise güneş ışığından gözlerinizi olabildiğince korumaktır. Bu sizin katarakt oluşumunuzu yavaşlatacaktır.

Kataraktların başlangıç ​​aşamalarında görsel düzeltme biçimleri kullanılarak görme düzeyi hafifçe iyileştirilebilir. Bununla birlikte, sonraki aşamalarda, ameliyat gerekli olabilir.

Neyse ki, ameliyatın kataraktların alınmasında oldukça başarılı olduğu kanıtlandı. Katarakt ameliyatı sırasında doktorunuz doğal lensinizi bir IOL ile değiştirecektir.

Göz içi lensleri (GİL)

Katarakt cerrahisinde kullanılan birkaç göz içi lens seçeneği vardır. Bunlar; standart bir monofokal göz içi lens (IOL), bir torik IOL, çok odaklı (IOL) veya uzlaşmacı bir lensten oluşmaktadır.

Standart bir monofokal GİL, bir mesafeden (genellikle uzak) daha iyi görüş sağlamak üzere tasarlanmış sabit bir mercektir. Potansiyel dezavantajı ameliyattan sonra, ameliyattan önce gözlük takmasanız bile, yakın ve orta görüş için gözlük takmanız gerekebilir.

Bir torik GİL, bireysel astigmatizmalar için ayarlama yapar ve ameliyat sonrası mesafeli görüş camlarına duyulan ihtiyacı en aza indirebilir. TRULIGN torik IOL sizin katarakt ve astigmat rahatsızlığınızı düzeltir. Ayrıca, kolun uzunluğundan mesafesine kadar size daha geniş bir görüş alanı sunar.

Uzaklık ve yakınlık için gelişmiş görüş sağlamak üzere çok odaklı bir GİL tasarlanmıştır. Bununla birlikte, bazı hastalar gece sürüşlerinde parlama yaşayabilir ya da yeni görüşlerine uyum sağlamakta zorlanırlar.

Kaynaklar:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cataracts/symptoms-causes/syc-20353790

https://www.allaboutvision.com/conditions/cataracts.htm

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı