Sağlık

Glokom Hastalığı Nedir? Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Var mı?

Glokom Hastalığı Neden Olur Belirtileri Tedavisi

Glokom, optik sinir hasarı ve görme alanı kaybı gibi spesifik özelliklere sahip çok faktörlü, karmaşık bir göz hastalığıdır. Göz içindeki basınç (GİB) artışı genellikle mevcut olsa da normal aralıktaki GİB’li hastalarda bile glokom gelişebilir.

Kesinlikle glokoma yol açan belirli bir değerde yüksek göz basıncı seviyesi yoktur. Aynı zamanda bireyin glokom gelişme riskini azaltan, değer olarak düşük denilecek bir GİB seviyesi de yoktur. Bu nedenle erken tanı ve glokomun tedavisi görme kaybını önlemenin anahtarıdır.

Göz Basıncı Ölçümü

Glokom Hastalığı Nedir? Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Var mı?
Glokom Hastalığı Nedir? Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Var mı?

Göz basıncı milimetre cıva (mm Hg) cinsinden ölçülür. Normal göz basıncı 12-22 mm Hg arasındadır ve 22 mm Hg’den büyük göz basıncı normalden daha yüksek olarak kabul edilir.

Kişinin göz içi basıncı normalden daha yüksekse ancak kişi glokomun belirtilerini göstermiyorsa, buna oküler hipertansiyon denir.

Yüksek göz basıncı tek başına glokoma neden olmaz. Ancak, önemli bir risk faktörüdür. Yüksek göz tansiyonu teşhisi konan bireyler, glokomun başladığını gösteren belirtileri kontrol etmek için bir göz uzmanı tarafından düzenli ve kapsamlı göz muayeneleri yaptırmalıdır.

Yükseltilmiş GİB

Yüksek GİB’li bir kişide, yüksek göz basıncı glokoma yol açabildiğinden glokom riski oluşmaktadır. Glokom riski (şüphesi) terimi, potansiyel olarak, şimdi veya gelecekte potansiyel olarak glokomu gösterebilecek bulguları olanları tanımlamak için de kullanılır. Örneğin, şüpheli bir optik sinir veya ailede glokom öyküsü varsa birey hastalık için risk kategorisine girecektir.

Hastalık kaynaklı görme kaybı, göz basıncı birey için çok yüksek olduğunda ve optik sinire zarar verdiğinde meydana gelir. Ortaya çıkan herhangi bir hasar geri alınamaz. Çevresel (yan) görüş genellikle ilk önce etkilenir. Vizyondaki değişiklikler o kadar kademeli olabilir ki, çok fazla görme kaybı oluşana kadar fark edilmezler.

Zamanla, glokom tedavi edilmezse, merkezi görme azalacak ve sonra kaybedilecek; glokomdan kaynaklanan görme bozukluğunun en sık fark edildiği durum budur. İyi haber, glokomun erken tespit edildiğinde ve tıbbi cerrahi tedavi ile yönetilebildiği, glokomlu kişilerin çoğunun görüşlerini kaybetmeyeceğidir.

Glokom Türleri

 Açık Açılı

Bu en yaygın olarak görülen glokom şeklidir. Gözün drenaj kanalları zamanla tıkandığında oluşur. Açık açılı glokomda içteki göz basıncı (GİB olarak da bilinir) yükselir, çünkü doğru miktardaki sıvı gözden dışarı akamaz.

Çoğu insanda semptom yoktur ve çoğu insan erken uyarı belirtisi göremez. Açık açılı glokom teşhis ve tedavi edilmezse, kademeli görme kaybına neden olabilir. Bu tip, uzun yıllar boyunca belirgin bir görme kaybı olmadan yavaşça gelişir. Genellikle ilaca iyi yanıt verir.

Açı Kapanması Glokomu

Bu tip glokom ayrıca akut glokom veya dar açılı glokom olarak da bilinir. Çok daha nadir görülür ve göz basıncının genellikle çok hızlı yükselmesi nedeniyle açık açılı glokomdan çok farklıdır.

Açı kapanması glokomunda, iris olması gerektiği kadar geniş ve açık değildir. İrisin dış kenarı, göz bebeği çok fazla veya çok hızlı bir şekilde büyüdüğünde drenaj kanallarının üzerinde toplanır. Bu karanlık bir odaya girerken size kendini hissettirebilir.

Açı kapanması glokomunun belirtileri baş ağrısı, göz ağrısı, bulantı, geceleri ışıkların etrafındaki gökkuşağı ve çok bulanık görme olabilir.

Açı kapanması glokomunun tedavisi genellikle irisin çıkıntılı dış kenarının küçük bir kısmını çıkarmak için lazer veya konvansiyonel ameliyatı içerir. Cerrahi, drenaj kanallarının engellenmesine yardımcı olur, böylece ekstra sıvı tahliye edilebilir.

Genel olarak, açı kapanması glokomu ameliyatı başarılı ve uzun ömürlüdür. Yine de düzenli kontroller oldukça önemlidir, çünkü kronik bir glokom oluşma riski hala yüksektir.

Diğer GlokomTürleri

  • Sekonder
  • Pigmenter
  • Psödoeksfoliatif
  • Travmatik
  • Neovasküler
  • Konjenital (Çocukluk Çağı Glokomu)

Kaynaklar:

https://www.brightfocus.org/glaucoma/symptoms-and-signs

https://www.aao.org/eye-health/diseases/what-is-glaucoma

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı