Sağlık

Behçet Hastalığı Nedir? Belirtileri Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Behçet Hastalığı Nedir? Tedavisi Var mı? Tanı ve Semptomlar

Behçet hastalığı, aşağıdakileri içeren bir dizi belirtiye neden olan bir durumdur:

 • Ağız ülseri
 • Genital ülserler
 • Göz iltihabı.

Bu belirtilerin hepsinin tek bir hastalıkla bağlantılı olabileceğini öne süren bir Türk cilt uzmanı olan Profesör Hulusi Behçet adını almıştır. O zamandan beri sendromun diğer birçok semptomla ilişkili olabileceği açıklığa kavuşmuştur.

Sendrom, bir semptomlar grubudur. Hastalık, farklı özellikleri birbirine bağladığından, doktorlar neden bilinmediğinde bir hastalıktan ziyade bir sendromdan bahsetme eğilimindedir.

Artık birçok Doktor Behçet hastalığı için atıfta bulunsa da diğerleri bunun tek nedeni olan tek bir hastalık olamayacağına inanmaktadır. Bu nedenle Behçet sendromu adını kullanıyoruz, ancak sıklıkla bunun yerine Behçet hastalığı terimini duyacaksınız.

Behçet Hastalığı Kimlerde Görülür?

Behçet Hastalığı Tedavisi Nasıl olur Kimlerde Görülür
Behçet Hastalığı Tedavisi Nasıl olur Kimlerde Görülür

Behçet, İngiltere gibi ülkelerde nadir görülür. Akdeniz ülkelerinde, Türkiye, Orta Doğu, Japonya ve Güneydoğu Asya’da daha yaygındır.

Behçet hastalığı her yaştan erkekleri ve kadınları etkiler, ancak 20’li veya 30’lu yaşlarda gelişmesi daha muhtemeldir. Behçet hastalığı uzun vadeli (kronik) bir durumdur.

Behçet Hastalığı Belirtileri

Behçet‘in çok çeşitli olası semptomları vardır, ancak çoğu hastada bunlardan sadece birkaçı bulunur.

Vücudun farklı alanlarının bir diyagramında Behçet sendromunun belirtileri görülebilir. Bu belirtiler şu şekilde sıralayabiliriz:

Ağız ülseri

Behçet sendromu olan kişilerin yaklaşık % 98’inde sıkça ağız ülseri vardır. Hastalık ağız, dil, boğazı etkileyebilir ve genellikle ağrılıdırlar. Bazen bir araya getirilmiş çok sayıda küçük ülserler oluşur. Sadece ara sıra ağız ülseri çıkıyorsa, Behçet‘in olması çok düşük bir ihtimaldir.

Genital ülserler

Kadınlarda vulvada, vajinada veya servikte ülser oluşabilir. Erkeklerde ise skrotumda ve penisde ülser oluşabilir. Bazı erkekler de testislerde ağrı veya şişlik yaşanabilir. Ülserler anüs etrafında ve kasıklarda da görülebilir.

Cilt problemleri

Cilt problemleri şunları içerebilir:

 • Akne ve benzeri lekeler
 • Kırmızı yamalar
 • Ülserler
 • Böcek ısırması gibi görünen lekeler
 • Derinin altında topaklar.

Cilt iltihaplanabilir, ülsere dönüşebilir veya enfekte olmuş gibi görünebilir.

Göz iltihabı

Göz içindeki iltihap, Behçet sendromunun en ciddi semptomlarından biridir. Enflamasyon gözün önünde, arkasında, iris çevresinde veya retinanın yanında olabilir. Muhtemel görme kaybını önlemek için en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Behçet sendromunuz varsa ve yeni göz semptomları geliştiriyorsanız, doğrudan bir göz hastanesinin acil servisine gitmeniz yararınıza olacaktır.

Göz iltihabının belirtileri şunları içerebilir:

 • Görüş alanınız boyunca yüzer gibi görünen noktalar veya lekeler
 • Görme kaybı
 • Ağrı
 • Gözlerde kızarıklık.

Yorgunluk

Aşırı yorgunluk hali çok yaygın bir semptomdur.

Çeşitli eklemlerde ağrılar ve şişlikler olabilir. Bu sorunlar gelip geçici olabilir veya daha uzun sürebilir. Bu tür eklem problemi romatoid artrit veya osteoartrit ile aynı değildir ve genellikle eklemlere zarar ververme

Bağırsak sorunları

Behçet sendromlu birçok insanda şişkinlik, aşırı gaz ve karın ağrısı vardır. Behçet bazen bağırsakta iltihaplanmaya, dışkıda kan ve mukus ile ishale yol açar.

Kan pıhtıları (tromboz)

İltihaplı kan damarları kan pıhtılaşması riskini artırabilir, ancak bunlar kalp krizine neden olan tipte değildir. Cildin yüzeyine yakın damarlar etkilendiklerinde acı verici, sıcak ve kırmızı hale gelir ve daha derin damarlardaki tromboz, etkilenen uzuvda ağrı ve şişmeye neden olabilir.

Bacaklar kollardan daha çok etkilenir. Başınızdaki kan damarlarında, akciğerlerde veya diğer iç organlarda tromboz oluşabilir, ancak bu nadirdir görülen bir belirtidir.

Behçet hastalığı nadiren bu belirtilere de neden olur:

 • Çift görme
 • Işitme zorluğu
 • Baş dönmesi
 • Denge kaybı
 • Bayılma
 • Kollarda veya bacaklarda zayıflık veya uyuşukluk.
 • Depresyon

Behçet Hastalığında Teşhis Nasıl Konulur?

Behçet‘in teşhisi biraz zaman alabilir. Teşhisi doğrulayacak bir test yoktur ve semptomlar diğer yaygın hastalıklarınkiyle karıştırılabilir. Doktorunuzun belirtilerin diğer olası nedenlerini ekarte etmesi gerekecektir.

Kaynaklar:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/behcets-disease/symptoms-causes/syc-20351326

https://www.versusarthritis.org/about-arthritis/conditions/behcets-syndrome/

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı