Trustrank Nedir Nasıl Hesaplanır

Trustrank Nedir nasıl uygulanır

Trustrank üzerine her kafadan bir ses çıkıyor sanırım. Okuduğum dokümanlar, dolaştığım siteler o kadar gereksiz dokümanlar yazmışlar ki kendi yazdıklarıyla bile çelişmişler diyebilirim. Trustrank olayını google kimseye hiçbir şekilde açıklamadı arkadaşlar, trustrank; aslında tam olarak google ın da sistemine ve sürekli değişiklikler getirişine bakacak olursak, Pagerank sisteminde yapılan suistimalleri yok etmek ya da en aza indirgemek için kurulmuş bir sistem diye düşünüyorum.

Tüm webmasterların da bildiği üzere son yıllara kadar sitemizi üst sıralara taşımak ve pagerank değeri alabilmek için binlerce gereksiz link alıp, ya da parayla linkler satın alıp site içeriğimizi de pek dikkatli düzenlemeden google sıralamalarında yükselebiliyorduk; Google bu suistimali gördü ve pagerank olayını kontrol altına alabilmek için trustrank i duyurdu.

Bu sisteme göre artık alacağınız herhangi bir backlink sizin için önemli olmayabiliyor, trustrankler artık belli başlı sektörlerden hatta sitelerden çıkan linklere itibar ediyor diyebiliriz, Ama bunu “Artık backlink almayacakmıyım” diye düşünmeyin, tabiki backlink alın ama programlarla binlerce siteden backlink almayın, hele yeni açılmış bir domaine bunu yapmak tamamen intihar sebebidir. Alacağınız backlinklerden önce site içi seo yu tamamladığınızdan bazı sertifikaları hakettiğinizden (örneğin W3 standartları gibi) emin olun ve yavaş yavaş, kaliteli yerlerden doğal yollarla backlink almaya çalışın.

Site içi seo ile trustrank olayına biraz daha değinmek istiyorum. Google botları sitenize geldiğinde en azından bazı unsurların kusursuz olmasını  ya da en az hata ile karşılaşmak istiyor, Örneğin;

  • Domain’in yaşı
  • Sitenin güncelleme sıklığı (Bu sıklığı da günlük ziyaretçi sayınıza göre arttırırsanız daha doğal olacaktr)
  • Sitenize eklediğiniz yazıların ya da dökümanların özgünlüğü.
  • HTML en son standartlarına uygun olup olmadığı (artık günümüzde tamamen tablo ile hazırlanan, js leri html içinde barındıran, css leri yine html içerisinde barındıran siteler google botlarını yoruyor, Dolayısı ile css devrine geçmiş olan siteler diyeibliriz.)
  • Sitenizin kodlamasında Hata olmaması gerekiyor (Bunu da w3.org dan denetler ve hataları giderirseniz emin olun google buna itibar edecektir.)
  • Site içi link yapınız (site içi link yapınız botların sitenizi rahatlıkla dolaşabilmesini sağlamalıdır. Bu olayı abartıp sitedeki tüm linkleri anasayfaya yığarsanız bu da botlar tarafından kötü algılanacaktır, linkleriniz birbiriniz tamamlar nitelikte olmalıdır her zaman, Ağaç gibi düşünebilirsiniz)
  • Site içerisindeki anahtar kelimelerin yazılarınıza oranı da önemlidir, ne az ne çok olmalıdır.

Tabi bunlar belli başlı kriterlerdi, bunlar gibi belki 100 lerce kriter daha mevcut ve emin olun trustrank açısından bunları yaptığınız takdirde google gözünde siteniz FAYDALI görünecektir.

TRUSTRANK Nasıl Hesaplanır ?

Trustrank Değerlerinizi Kontrol etmek İçin ” seomastering.com/trust-rank-checker.php ” Bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Sitede göreceğiniz Üzere Pagerank, Real Pagrank ve Trustrank Derğerlerini Tablo ile vermektedir.

Mesaj 1 Comment

  1. weblozii dedi ki:

    Trustrank nedir konusunda yazilmis cok guzel ve aciklayici bir makale olmus hocam ellerinize saglik

Leave A Reply