Title Nedir ?

Title NEdir ?

title nedir maksimum kac karakter / uzunlukta dır

title nedir maksimum kac karakter / uzunlukta dır

      Türkçe karşılık olarak “başlık” anlamını ifade eder.  Web sitelerinin, web site sayfalarının Genel başlıklandırılmasında kullanıldığı gibi linklerinde adlandırılmasında kullanılır. Title; Google botları için kılavuz niteliğinde olan seo kriterlerinden olarak bilinir. Google bot sitenizi taramaya geldiğinde ya da sayfanızı indexleyeceğinde title’ı  öncelikle kılavuz olarak seçer, çünkü title sayfanızdaki içeriğin özeti niteliğindedir.

      Hayatta her tür reklam mecrasında bu örneğe rastlayabilirsiniz aslında.  Örneğin; Bir magazin dergisi alacaksınız ve bayiye gittiniz.  10’larca magazin dergisi var ve siz kapaklara bakarak bir fikir edinmeye çalışırsınız. Kapakta hangi ünlüler kullanılmış, kapakta ilginizi çeken resimler ve bunların yerleştirilme tarzının gözünüze hoş görünüp görünmemesi ve tabiki dergiyi asıl gösteren yazılar, işte burada dergi kapağı sayfanızı ifade ederken, yazılar da title’ı (sayfa başlığı)  ifade ediyor.

      Title (site / sayfa başlığı) arama motorlarında, aranılan kelimelerdeki sonuçları listelerken gösterilir. Burada dikkat çekilen konu ise arama yapılan kelimeyle title’ın uyumluluğudur. örneğin: sayfanızda SEO dan ve web tasarımına etkisinden bahsediyorsunuz,  siz title’a domates fiyatları yazarsanız sayfa başlığınızla içeriğiniz örtüşmeyecek ve bu da Google arama sonuçlarını doğrudan etkileyecektir, oysaki başlığınızda SEO ve web tasarım kelimelerini kullanmış olsanız aramalarda sayfanız da değer kazanacaktır.

title-google-arama-sonucu

Yukarıda da ifade ettiğim gibi title sayfa içeriğinizin özeti niteliğinde olacaktır ve özet olduğu için de belli bir sınırlaması vardır. Title için maksimum girebileceginiz karakter sayısı 60 ila 80 arasında değişiyor  arkadaşlar, sonrası arama sonuçlarında görünmüyor.

Mesaj 2 Comments

  1. webci dedi ki:

    İlginç ama title için bile bu kadar detaylı makale görmemiştim, teşekkürler.

  2. Webkalite dedi ki:

    Teşekkür ederim title hakkında sanırım rastladığım en açıklayıcı döküman olmuş. çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Leave A Reply