Hosting Nedir ?

Hosting Nedir ?

hosting nedir

Hosting, Hazırlanılan web sitelerinin, sanal ortamda dünyanın her yerindeki kullanıcıya ulaşabilmesi için. – Hosting Nedir – Web sitesinin oluşturulan dosyalarının (resimler, css dosyası, javascript dosyası.. gibi) bir alana ihtiyacı vardır, bu alan, normal kullanıcıların kullandıkları bilgisayarlardan daha güçlü özelliklere sahip makinalardır. Bu makinalarda her bir web sitesi için ayrılmış alanlara Hosting denir.

Bu sunucular “datacenter” adı verilen mekanlarda kurulmaktadırlar ( hosting nedir ), bu mekanları kontrol eden bir sistem mühendisi, sıcaklığı kontrol altında bulundurmak için klimalar ve yüksek hızlı internet bağlantıları ile desteklenmektedir.

Hostingler IP Protokolleri sayesinde web sitelerini kullanıcıların bilgisayarlarına taşırlar. Hostingler sadece web siteleri için değil özel şirket, devlet kurumları ağları ve mail hesapları içinde hizmet vermektedirler.

Hosting ALırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

 • Öncelikle alacağınız hosting in hız testini yapmanız gerekmektedir. Bu en önemli şartlardan birisidir.
 • Hosting alacağınız firmanın mutlaka yer sağlayıcı belgesi olmasına dikkat ediniz.
 • Hosting alırken bir firmadan almaya özen gösteriniz (freelance hosting satıcılarınadikkat ediniz)
 • Hosting alacağınız firmaların adres ve telefonlarının erişilebilir olmasına özen gösteriniz
 • En önemli unsurlardan birisi de mutlaka Türkiye Lokasyonlu hostingler tercih ediniz.
 • Hosting alacağınız firmayla iletişime geçiniz ve yazılım desteği verip vermediklerini de sorunuz.

 

 

Mesaj 5 Comments

 1. mamo dedi ki:

  Merhaba,
  Bu soruyu bilmeyen kişi sanırım çok azdır, ama olsun yine de bilenlere göre değil bilinmeyenlere göre hareket edilmesi hoşuma gitti. En azından bilgilerimizi pekiştirdiniz. Teşekkür ederim.

  • Webledim dedi ki:

   aslında işlerimden dolayı siteme zaman ayıramıyorum. ayırabilecek olsam amacım: bu işi yeni öğrenenelere birşeyler kazandırmaktır 🙂

 2. kemal dedi ki:

  hosting nedir düz mantık ilerlersek; bildiğiniz flash disk gibidir tek farkı flash diski bilgisayar vb cihazlara takarak içindeki bilgileri alırsınız. Hosting ise web üzerinde sitenizin dosyalarını attığınız ve sitenizin www ile internete açılmasıdır 😉

 3. okan2327 dedi ki:

  Güzel ve acıklayıcı bir yazı olmuş. Hosting secerken çok dikkat edilmesi gerek sonuçda sitenizi emanet ediyorsunuz.

 4. okan2327 dedi ki:

  Bilgi verici bir konu olmuş.Hosting gercektende çok önemli.Özellikle her konuda destek veren ve hem geri dönüş yapan hostingler tercih edilmelidir.

Leave A Reply