Google’dan bedava internet

Google, Evinde interneti olmayan milyarlarca insanı sevindirecek loon projesine imzayı attı. Pilot bölge olarak yeni zelendanın güneyini seçen google test için 30 adet balonu gökyüzüne bıraktığını açıkladı.
 
Bu balonların içerisinde , radyo anteni, bilgisayar, yükseklik kontrol sistemi ve güneş panellleri gibi araç gereçler yer alıyor. Bu balonlar sayesinde dünyanın dört bir yanında internete erişimin sağlanacağı hedefleniyor.
 
Google’ın verilerine göre dünya üzerinde yaklaşık 4 milyar 800 milyon kişinin internet erişimi bulunmuyor. Hedeflenen sistemde evlerinde internet bulunmayanlar sadece bir anten aracılığı ile internete erişebilecekler.
 
Yeryüzünden 20 kilometre yükselikte stratosferde uçmaları planlanan balonların 100 gün boyunca 40 kilometre çapında bir alanda internet bağlantısı sağlaması amaçlanıyor.
 
Balonların felaket bölgelerinde iletişim sistemlerinin zarar gördüğü bir durumda kurtarma ekiplerine yardımcı olacağına da dikkat çekiliyor.
 
Eğer yeni teknoloji başarılı olursa, fiber kablo döşünmesinin zor olduğu bölgelerde, özellikle de Afrika ve Güneydoğu Asya’da internet kullanımının artacağı belirtiliyor.

Mesaj 4 Comments

 1. Sanal rekabet dedi ki:

  Güzel uygulama bence ama google neden yapsınki bunu, çıkarı nedir

 2. kimyasal webci dedi ki:

  Google böyle dev bir yatırımı babasının hayrına yapmaz, mutlaka vardır bir çapanoğlu, sen her ülkeye her bölgeye git milyonlarca dolat harca, sonra açıklamanda deki babamızın hayrına yaptık 🙂 kapitalizm bunu asla yapmaz abi….

 3. kimyasal webci dedi ki:

  peki bu olaya internet firmaları ne diyecek, ttnet haklarının yasal olarak engellendiğini savunabilir bence. adamlar parayla satsın diğerleri gelip bedava dağıtsın. Haksız rekabet olmuyormu bu durumda. bence tamamen sınırsız değildir internet mantıklı gelmedi bana…

 4. Ahmet Varol dedi ki:

  Gelse de bizi ttnet in internetinden kurtarsa ya. hem para ver hemde paranla rezil ol olacak şeymi bu :S

Leave A Reply