Google ve SEO

Google ve SEO Arasındaki İlişki Nedir ?

Google, web sitelerini ön sıralara çıkarırken, web sitelerinin kullanıcıya ne kadar faydalı olduğunu, ne kadar güncel tutulduğunu gibi önemli kriterleri göz önünde alarak haraket etmekte ve buna bağlı olarak, bu ön sayfalara çıkan sitelerin güvenirliğini, kalitesini ön plana çıkaracak referanslara da bakmaktadır. google’ın, Bir web sitesini ön sayfaya taşıması için öncelikle ne kadar güncel tutulduğu, içeriklerinin benzersizliği, web sitesinde bulunan anahtar kelimelerin siteye / sayfaya oranı ve sitede ne kadar ve nasıl kullanıldığı gibi kriterleri değerlendirmesine kadar, web sitesini referans gösteren diğer sitelerinde kendi gözündeki konumuna bakmaktadır. Burada örnek vermek gerekirse, Web sitenize site dışı seo yapacaksınız ve pr1 domainlerden 100 tane backlink aldınız, Bunun yerine sizin sitenizle aynı site içi seo ya ait başka bir site pr4 bir domainden sadece bir tane backlink aldı ve google o sitenin referansının güçlü olmasından dolayı seo puanını yüksek verdi !

 Google SEO’ya ne kadar destek veriyor ?

Google her geçen gün yenilenen ve yayınlanan algoritmalarla, web sitelerinin kullanıcıya gerçekten faydalı olup olmamasına baktığını da gösteriyor sanırım bizlere. Yani eskisi gibi, title’a atılan 10 larca alakasız kelime, site içerisine gizlenen black hat seo teknikleri, 1000 lerce değersiz siteden alınan backlinkler hiçbir işe yaramamaya, yarasa da kısa süreli olmaya mahkum edildi… Böyle olması kullanıcı açısından büyük bir avantaj oldu bence. Neden derseniz; Bundan 7 sene önce google da birşey arattırdığımda ilk sırada görülen sitenin title ında description kısmında aradığım kelime / kelime öbeğini görüyor ve tıklıyordum ama karşıma bir ton reklam ve alakasız içerikler çıkıyordu, bu saçmalıklar artık o kadar azaldıki o tarz siteleri neredeyse hiç görmez hale geldik diyebilirim.
Kısacası google ın amacı seo uzmanının ya da web sitesi sahibinin, web sitesine SEO, site içi seo, site dışı seo, site yükseltme işlemleri yaparken, ön sıralara çıkma amaçlı değilde, kullanıcıya faydalı olma amaçlı işlem yapmasını ön görüyor ve bu amaçla da algoritmalarını güçlendiriyor.

Mesaj 0 Comments

Leave A Reply