Favicon Nedir Nasıl Yapılır

Favicon Nedir ? Nasıl Yapılır.

Favicon nedir:

favicon-nedir-nasil-yapilir-webledim

Favicon resimde de görebileceğiniz üzre browser da, sitemizin title ( başlık ) yazsının yanında duran genelde logo dan türetilen simge / icon dur.

Favico Nasıl Yapılır ?

Favicon masa üstü programlar aracılığı ile yapılabileceği gibi, online olarak web siteleri üzerinden de yapılabilir. aşağıda örnek bir site üzerinden favicon nasıl yapılır anlatacağım.

Öncelikle favicon.cc internet sitesine giriyoruz. Sol menü de “Import Image” Linkine tıklıyoruz. Ortaya yeni bir alan geliyor, Orada “keep dimension” ve “shink to square icon” onay kuruları göreceksiniz, yanlarında kamyon resimleriyle izah etmişler ama bende izah edeyim; “keep dimension” resmi orantılı bir şekilde küçültür anlamına geliyor. “shink to square icon” ise resmi 16×16 ebatlarına kare biçiminde sığdırıyor yani daraltıyor. Siz logonuzu daha önceden 16×16 ebatlarına ayarlarsanız sorun olmaz. Yukarıdaki “Dosya Seç” Butonundan daha önce 16×16 ebatlarına ayarladığımız logomuzu seçiyoruz ve altta bulunan “upload” butonuna tıklıyoruz ve favico muz artık hazır.

Gelelim favico yu sitemize nasıl yerleştireceğiz, yani sitemize favico kodunu nasıl koyacağız.

< link rel=”shortcut icon” href=”http://www.webledim.com/favicon.ico” >
(webledim olan kısmı kendi siteniz ile değiştirin) kodunu < head > ….. < / head > Tagları arasına yerleştiriyoruz. artık sitemizin bir favico su oldu. Güle güle güle  kullanınız.

 

Ayrıyetten BURADAN Favico Programı İndirebilirsiniz.

Mesaj 2 Comments

  1. Ahmet dedi ki:

    Programı indirdim, elimin altında olması güzel, teşekkürler

  2. dede dedi ki:

    Teşekkür ederim işime yaradı.

Leave A Reply