Black Hat Seo Nedir Zararlımıdır

Black Hat SEO Nedir Nasıl Yapılır ?

Black hat seo; Google ı kandırma yolu da denilen, arama motorlarının tasvip etmediği ama engelde olmadığı seo yönemlerini kullanarak hit elde etme ve siteyi dizinlerde / arama motorlarında üst sıralara taşıma girişimleridir. Bu tarz girişimler kısa vadede etkili olsalar da  uzun soluklu düşünülmemektedir. Google her geçen gün geliştirdiği algoritmalarıyla bu tarz girişimleri filtrelemekte ve geri dönüşü imkansız sonuçlarla karşı karşıya bırakmaktadır.

Ama yinede gördüğüm kadarıyla black hat seo yapan siteler kesinlikle kalıcı olamaz diye bir durum yok, seo yu yapan kişinin de biraz azmi ve bilgisi ile bazıları geldiği yada hedeflediği notada hala kalabiliyorlar. Birde gördüğüm kadarıyla özellikle adult içerikli sitelerin black hat seo konusunda rakip tanımadığını söyleyebilirim. Girmenizi tavsiye etmem tabi ki ama bir eskort sitesine girdiğinizde bunu bariz görebilirsiniz. Ana sayfada 100 lerce site içi site dışı linkler, 1000 lerce alakasız yerlerden ve page rank değeri olmayan backlinkler falan. Ama yinede bu siteler geldikleri noktayı koruyorlar bu da işin sanırım başka bir yüzü…

Yapılacak SEO çalışmalarınızda, SEO uzmanınız size ilk sayfayı garanti ediyor ve “Ben Google algoritmalarını kesinlikle biliyorum, benden iyisi yok ” diyorsa biraz düşünün derim ben. Şimdi gelelim bazı black hat seo tekniklerine. Uygulayın diye değil sadece bilginiz olsun diye bildiğim kadarıyla paylaşacağım….

Görünmez Yazı ( İnvisible Text )

Artık seo cu olsun olmasın web tasarımla uzaktan yakından alakası olan herkes bunu biliyordur sanırım. Olay şu şekilde oluyor/du .. link verdiğiniz Anahtar kelimelerinizi ya da h1 tagıyla yazdığınız başlıklarınızı sitenin zemin rengiyle aynı yapıp h1 tagını da css den küçülterek Google amcamızı kandırıyorduk. Maalesef artık Google bu tarz yaklaşımları algılıyor, daha önceki yazılarda da bahsettiğim gibi, sürekli yenilenen bir algoritma ve sisteme sahip, çooook büyük bir sektörün lideri bir firmayla karşı karşıyasınız arkadaşlar, nasıl ki insan oğlu çağa, bulunduğu ortama ayak uydurmak zorunda kalıyorsa sanalda da durum değişmiyor. Kısacası artık Google invisible text leri görüyor ve siteyi cezalandırıyor.

Alakasız Anahtar Kelimeler ( unrelated Keywords )

Bu yöntemde ise keyword ve description alanlarını alakası olmayan 100 lerce kelimeyle doldurmak var. Benim duyduğum kadarıyla Google artık keyword ve descripton etiketlerinin sıralamalarda bir önemi olmadığını açıkladı. Yine de siz bilindik bu yöntemi kullanmaya devam edin derim ben…

Gizli Sayfa ( Doorway Pages )

Bu yöntem black hat seo da sanırım en çok kullanılan yöntemlerden birisiydi. İşleyişine bakarsak; Sitenize gelen ziyaretçi ya da arama motoru botuna göre sayfa gösterimi yapılıyor. Ziyaretçiye normal sayfa gösterilirken user agent yöntemi ile bot’a anahtar kelime lerle dolu sayfa gösteriliyor / du. Hala kullanan varmıdır bilmem ama, bir zamanların hit rekortmeni sitelerinin kullandığı bir yöntem olduğu aşikar. Ama artık denemeyin çünkü Google amcamız bu tekniğide absorbe etti.

Google a sürekli içerik gönderme (Submitting Repeatedly )

Bu yöntemle çalışan black hat seo cular, sayfalarına ekledikleri içerikleri Google a sürekli göndererek içeriğin en kısa sürede dizine eklenmesini sağlıyorlar. “Son dakika haberleri gibi” Bu yöntemle gelecek hitler belli bir süre rağbet görürken, bir süre sonra önemini kaybediyor.

Alt Text ( Tiny Text )

Bu yöntemde ise sitenize eklediğiniz resmin alt=”….” Etiketine konuyla alakasız kelime ve cümleler ekleyerek, resmin çeşitli konularda çıkması sağlanıyor ve bu sayede gelen hitin de yükselmesi sağlanıyor. Ama artık Google alt etiketlerinin de önem derecesine ve kullanımına dikkat etmektedir.

Mesaj 3 Comments

  1. fırat yaman dedi ki:

    çok teşekkürler güzel makale olmuş

  2. kernel32 dedi ki:

    Aslında çoğu hala kullanılıyor benim gördüğüm kadarıyla. hala 1. sayfadaki sitelerde reklamlarla dolu sayfaları, anahtar kelime ve linklerle bezenmiş sayfaları görüyoruz, ya google bunlara daha ulaşamadı ya da gerçekten google ı kandırdılar, kimbilir.

  3. Cem Keçe dedi ki:

    Teşekkürler yararlandım, Bu açıkladıklarınızı uygulasammı acaba 😀 riske atmaya değermi dersiniz 🙂

Leave A Reply