Cilt Bakım

Renkli Nemlendirici Nedir? Ne Zaman, Nerede Ve Nasıl Kullanılır?

Renkli Nemlendirici Nedir

Renkli Nemlendirici Nedir? Ne Zaman, Nerede Ve Nasıl Kullanılır? Bu konu hakkında bilgi edinmek için öncelikle nemlendirici, BB krem ve fondöten arasında nasıl ayırıcı farklar olduğuna göz atalım.

Renkli nemlendirici avantaj ve dezavantajları nelerdir
Renkli nemlendirici avantaj ve dezavantajları nelerdir

BB Krem Ve Renkli Nemlendirici

BB kremler hepsi bir arada ürünlerdir. Çünkü içeriklerinde bazı yaşlanma karşıtı faktörler vardır. Ayrıca hafif/orta derece kapatıcılık verirler.

Renkli nemlendiriciler ise öncelikle cildi nemlendirir. Kapatma etkileri minimaldir. Hafif bir güneş koruma faktörü içerirler. Renkli nemlendiriciler içlerinde hafif bir renk tonu barındırırlar. Antioksidanlar, demir oksitler, titanyum dioksit gibi birkaç bileşen içerirler. BB Kremden farklı olarak, çok çeşitli renk tonlarına sahiptir.

İPUCU: Sıcak yaz günlerinde renkli nemlendiricinin üzerine BB krem kullanmak, makyajın kalıcılığını arttırır.

Fondöten Ve Renkli Nemlendirici

Fondöten ve renkli nemlendirici benzer ürünlerdir. Her iki üründe çözücü olarak su kullanır. Her ikisi de hümektanlar (cilde su veren kimyasallar) ve yumuşatıcılar (cildi pürüzsüzleştiren ve nem bariyeri oluşturan yağlı kimyasallar) içerir. Emülsiyon tipli ürünler oldukları için, bileşimlerinde yağ ve su bulunur. Her iki üründe bileşiminin mikrop tutmaması için koruyucu içerirler. Çok benzeseler de aralarında farklar vardır.

Fondöten ile renkli nemlendiriciler arasındaki asıl fark titanyum oksit fondötende %14-15 iken, renkli nemlendirici içerisinde yaklaşık %3 miktarında bulunur. Bu bileşen rengi cilde iletmek için kullanılır. (Fondöten daha çok renklendirme özelliğine sahiptir)

Fondöten cildi kusursuz bir şekilde kapatarak, mükemmel bir görünüm vermek için kullanılır. Renkli nemlendirici ise cildi renklendirirken, aynı zamanda nemlendirir.

 İPUCU: Fondöten ile renkli nemlendirici karıştırıldığında, cilde hafif cilalanmış bir görünüm ve renk verirler

Renkli Nemlendirici Avantajları

 • Kıvamı BB krem ve fondötenlerden daha incedir.
 • Ciltte çok hafif bir tabaka olarak hissedilir.
 • Cildinizi daha çok nemlendirir.

Renkli Nemlendirici Dezavantajları

 • Yaşlanma karşıtı özellikleri içermezler.
 • Cildiniz yağlı ise kullanmanız uygun olmayabilir.
 • Fondöten ve BB kremler gibi, daha fazla pigmentasyon özelliğine sahip değildirler. Bunlar arasında en fazla pigmenti fondöten taşımaktadır
 • BB krem ve Fondötene oranla daha pahalıdır.
 • Nemlendirici çok az güneş koruyucu faktör içerir. SPF içerikleri 15-30 arasında değişir. BB kremlerde ise SPF 30’dan başlar. Yine değer açısından Fondötenler daha yüksek SPF içerirler.

Cildinizde fazla leke yoksa ve nerdeyse eşit bir cilt tonunuz varsa, nemlendirici sizin için uygundur. Lekelerden şikayetçi iseniz BB krem kullanmanızı öneririz.

Ayrıca gençler için renkli nemlendiricileri öneriyoruz. Çünkü bu dönemlerde cildin daha fazlasına ihtiyacı yoktur. Daha ileri yaşlarda BB kremin içerdiği hepsi bir arada özellikler, günlük kullanım için gerekli olur.

Renkli Nemlendirici Uygulaması

 • Renkli nemlendirici kullanırken doğru rengi seçmek için çenenizle dudak arasındaki kısımda deneme yapmanızı öneriyoruz. Göğsünüzün üst bölgesine sürdüğünüzde yüzünüz ve vücudunuz arasında mükemmel bir renk uyumu olmasını sağlar. Buda yüz renginizin vücut rengi ile uyumlu olması demektir. Ciltte renk tonlamalarının olmaması da kusursuz görünümün anahtarıdır.
 • Renkli nemlendiriciyi uygulamak için parmaklarınızı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ellerinizin sıcaklığı, cildinizin ışıltısını arttırmaya yardımcı olur.
 • Renkli nemlendiriciyi sürerken alında, yanaklarda ve çenede içeriden dışarı doğru uygulama yapın. Boynunuza sürerken ise, aşağı yöne doğru sürmeniz daha doğru olacaktır.
 • Renkli nemlendiriciyi sürdükten sonra cilde nüfuz etmesi için bir süre bekleyin.
 • Renkli nemlendiriciden sonra cildinize yüz spreyi uygulayın. Bu uygulama ile cildiniz buğulanır. Yüz spreyi yumuşak ve parlak bir yüz oluşumuna yardımcı olur.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı