Teknoloji

Freelance WordPress Geliştirici Olacaksanız Bilmeniz Gerekenler

Freelance Wordpress Web Tasarım Geliştiricisi Olmak

Freelance WordPress Geliştirici Olacaksanız Bilmeniz Gerekenler! Serbest çalışan web tasarım uzmanı gelirini artırmanın birçok yolu vardır.

Freelancer WordPress Geliştirici Olmak İçin İhtiyaca Yönelik Hareket Edin

Freelance WordPress Geliştirici Olacaksanız Bilmeniz Gerekenler
Freelance WordPress Geliştirici Olacaksanız Bilmeniz Gerekenler

Web geliştiricilerin kendilerini konumlandırma şeklini değiştirmek, daha fazla para kazanma yolunda mükemmel bir ilk adımdır. Buradaki en önemli kısım, müşterileri satın almaya neyin yönlendirdiğini anlamaktır. Neden bir WordPress web sitesine sahip olmak istiyorlar?

İşte birçok web sahibinin karşılaştığı acı noktalarının bir listesi:

 • Projedeki gecikmeler
 • Projeden sonra kendi başlarına bırakılmak
 • Teknik bilgi gerektiren bilgilerde yetersiz veya hiç destek alınamaması
 • Vizyon eksikliği

Gördüğünüz gibi bu sorunların çoğu web sitesinin kendisi ile ilgili değil, bir web sitesi projesinin düzenlenmesi ile ilgilidir.

Yıllar boyunca, web geliştirme işinde, proje organizasyonunun avantajlarını vurgulayan önerilere değer veren kod kalitesinden daha fazlasını isteyen, müşterilerle daha iyi sonuçlar alındığını keşfettim.

Bir müşterinin farklı web geliştiricilerinin kalitesini karşılaştırmasının zor olmasının nedeni, çoğu müşterinin sahip olmadığı teknik bilgidir.

Bu nedenle, kod kalitesinin altını çizerek değil, bir web sitesi oluşturma projesi düzenleme konusunda yetkinliği göstererek rakiplerden farklılaşmak çok daha kolaydır.

Acıları öğrendikten sonra, teklifte vurgulanacak kilit noktaların ne olduğunu bilirsiniz. Bu acılara cevap verin ve doğrudan ihtiyaçlarına göre hareket etmeyi unutmayın. Teklifiniz reddetmek için çok zorlayıcı olacak.

Avantajları Değil Eksikliklerin Dezavantajlarını Sat

Yapmak üzere olduğunuz web sitesinin avantajlarını satmayın. Site sahiplerine yararlarını açıklayın ve web sitesi geliştirme projesinde sizinle birlikte çalışarak ne kazanacaklarını gösterin.

Örneğin, responsive bir web tasarım düzeni vaat etmek yerine, onlara sitenin elde tutulan bir cihazda hazır olacağını söyleyin. Bu şekilde, bir müşteriden elde ettiği kazancın altını çizersiniz ve aynı zamanda jargonla konuşmaktan kaçınırsınız.

Özelliklerle ilgili yararların yanı sıra, proje yönetimi üzerinde de olumlu bir etkisi vardır.

Web sitesi geliştirmedeki kariyeri boyunca kullandığım en iyi anlaşma avantajlarından biri müşteriye vizyonunu netleştirmem ve kafasındaki fikri tamamen işlevsel bir web sitesine dönüştürmem konusunda güvence vermekti.

Başarı oranı, yalnızca hata keşfi aşamasında bir müşterinin bu sorunu yaşadığını tespit ederseniz artacaktır.

Potansiyel Müşterilerle Çalışma

Bu sadece kim gelirse web siteleri oluşturmakla ilgili değil. Uzun vadede sizi besleyecek ilişkilere yatırım yapmakla ilgili.

Müşterilerime sık sık web siteleri oluşturmadığımı söyledim. Onlara çevrimiçi varlıklarıyla ilgilenebileceğimi, işlerinin profesyonel görüneceğinden emin olmaları ve kendi müşterilerini almalarında yardımcı olabileceğimi söyledim.

Tabii ki, bir web sitesi genel stratejide önemli bir rol oynar, ancak asıl nokta, çevrimiçi varlıklarından en iyi şekilde yararlanmaya kendini adamış ciddi insanlardan daha fazla iş almaktı. Vizyonları geliştikçe ve büyürken, hizmetlerime gittikçe daha fazla ihtiyaç duyuyorlar.

Çok başarılı bulduğum bir diğer taktik de uzun vadeli ilişkiler arayan müşterilere odaklanmak. Bir web sitesi oluşturmayı teklif etmek yerine, birlikte geliştirme ve yönetim sağlayın.

Bazen hiç bir wordpress web sitesi oluşturmamayı, müşterinin zaten sahip olduklarını tazelemeyi ve korumayı öneriyorum, bu da bana rekabet konusunda büyük bir avantaj sağlar.

Sık ve Erken Topla

Paranın %30-50’sini peşin almak, nakit durumunuzu iyileştirmenin standart bir yoludur, çünkü projenin başlangıcındaki konumunuz, sonundan çok daha güçlüdür.

Ayrıca, projeleri aşamalara ayırırım (örneğin: web sitesi anasayfa tasarımını onaylamak, web sitesi grafiklerini onaylamak, admin paneli onaylamak, vb.) Ve her aşamayı tamamladıktan sonra toplam tutarın bir kısmını alırım. Bu şekilde proje sonunda fiyatın %30’undan fazlasını almış olurum.

Onay Sürecini Organize Edin

Ön ödeme sırasında veya proje sırasında ne kadar para toplarsanız toplayın, hemen hemen her zaman yalnızca bir müşteri projeyi onayladıktan sonra ödenecek bir miktar vardır. Kabul sürecini organize etmeyi önemli kılan şey budur. İşin sırrı, sözleşmedeki projenin kapsamını belirtmektir.

Tam Ödeme Alana Kadar Web Sitesini Kontrol Altında Tutun

Her şey avantajlı bir pozisyonda kalmakla ilgili. Site tamamen işler hale geldiğinde ve müşterinin barındırma programına girdiğinde, özellikle yabancı müşterilerle ilgileniyorsanız, genellikle bir seçenek olmayan mahkemeye gitmekten ayrı olarak tam bir tazminat alabilmeniz pek mümkün değildir.

Bu nedenle, bazı serbest çalışanlar, web siteye tamamen ödeme alana kadar idari erişimi ellerinde tutuyorlar, bu nedenle, tam olarak kapatılma seçeneğini koruyorlar.

Ben bunun tersi şekilde yapardım. Web sitesinin ön tarafını ancak bütün parayı aldıktan sonra açardım. Bu sayede siteyi kapatıp durumu daha da kötüleştirmekten kaçınırdım ve kontrolüm devam ederdi.

Otomatik Toplama Çözümlerini Kullanın

Para toplamak istemiyorsanız, her zaman projekurdu.com veya freelance.com gibi üçüncü taraf bir hizmeti kullanabilirsiniz. Böyle bir durumda, projeniz için para üçüncü bir tarafça güvence altına alınır. Çatışma çözümünde de yardımcı olabilirler.

WordPress Web Sitesi Proje Kapsamında Yer Almayan Değişikliklerden Kaçının

Çeşitli teknikler, proje kapsamındaki değişiklik olasılığını önlemenize veya azaltmanıza yardımcı olabilir. Temel kural, ilk kod satırını yazmadan önce gereksinimleri ve yapılacakları belirlemek ve projeye bir çerçeve çizmektir.

Müşteriyi Projeye Erken Dahil Edin

Müşteriye, gerçek gereksinimleriyle ilgisi olmadığını öğrenmek için inceleme ve onay için tam bir web sitesini kaç kez gönderdiniz? Bu nedenle müşteriyi projenin ilk aşamalarında devreye sokmak çok önemlidir.

Bir mock-up, bir gereksinim taslağı veya proje kapsamını belirten herhangi bir şey ne kadar erken gösterirseniz, müşterinizin isteği olmayan şeyler için değerli zamanınızı boşa harcamamış olursunuız.

Müşteriyi ne zaman dahil ederseniz, zamandan tasarruf etmenizi ve tam olarak müşterinizin ihtiyacı olan bir web sitesi oluşturmanızı mümkün kılacak değerli geri bildirimler için bir fırsat yakalarsınız.

Maket / Taslak Oluşturun

Müşterinin web sitesindeki ve gezinti yapısındaki öğelerin düzenini (grafik olarak değil) görmesine yardımcı olmak için projenin basit bir taslağını oluşturun.

Bu şekilde, kodlama işlemine dalmadan önce hem sizin hem de müşterinizin aynı veya daha az aynı web sitesini düşündüğünden emin olabilirsiniz. UXpin’i bu amaçla kullanıyorum, ancak kolayca onlarca benzer aracı burada bulabilirsiniz. Yanıt veren bir web sitesinde çalışıyorsanız, bu özellikle önemlidir.

Müşteri Vizyonunu Netleştirin

Hem web geliştirme hem de psikoloji alanındaki deneyimlerin kullanışlı olduğu yer burasıdır. Birincisi, müşteriler vizyonlarını tanımladıklarında sık sık sordum: “Bu neden sizin için önemli?”. SEO, güvenlik veya web sitesi trafiği için doğru olan şey hakkında kaç efsanenin var olduğuna inanmazsınız.

Bu soruyu sormak, müşterinizi mevcut sanat durumu hakkında eğitmek için bir fırsat verir ve beyaz bir arka planda beyaz metin görüntülemenin Google’dan daha fazla trafik almanın mutlaka en iyi yolu olmadığını açıklar. İkincisi, içerdiği rutin soruların bir listesini sorardım:

 • Tipik ziyaretçileriniz kimler?
 • Ziyaretçinin web sitesinde gerçekleştireceği hedef nedir?
 • Siteye düzenli olarak içerik eklemeyi planlıyor musunuz?
 • Hangi sosyal medya ile bütünleşmek istersiniz?
 • Ne tür bir sosyal entegrasyon aklınızda? Beğenmek / paylaşmak ya da başka bir şey mi?
 • Web sitesinde içeriği kendiniz ekleyecek / değiştirecek misiniz?
 • Bir ziyaretçi siteye erişmek için ne tür cihazlar kullanabilir?
 • Sitede hangi etkileşimler mümkün olacak (içeriği okumak dışında)?
 • Sağlanan herhangi bir iletişim bilgisi olacak mı? Ne şekilde
 • Web sitesini başka bir yazılıma / hizmete bağlamanız gerekiyor mu?

Gereksinimleri belgeleyin

Gereksinimleri not edin ve sözleşmeye ekleyin. Mümkün olduğunca fazla ayrıntı içeren eski kafalı ve yazılı bir belge öneririm.

Kabul Sürecini Organize Et

Düzenli bir şekilde düzenlenmiş bir kabul süreci size çok zaman kazandırabilir ve her iki taraf için de sinir bozucu bir deneyim olmaktan kaçınır.

Her şey gereksinimleri yazmakla başlıyor. Müşterilerime her zaman gereksinim belgelerini açmalarını ve belirtilen her şeyin siteye yansıması olup olmadığını not etmelerini söylüyorum.

İkincisi, bazı geri bildirimler veya istekler varsa, onlardan her zaman ilk gereksinimler belgesini gözden geçirmelerini isterim. Bu, başlangıçta orada bulunmayan özellikleri eklemek ve ücret talep etmek için iyi bir yoldur.

Üçüncüsü, web sitesi test için hazır bulundurulduğundan, test etme süresini makul bir süre ile sınırlandırmaktır (yedi gün ideal olabilir). Kararlaştırılan süre içinde geri bildirimde bulunulmaması, projenin teslim edildiğinde kabul edildiği anlamına gelir ve hemen bir fatura gönderebilirsiniz.

Diğer bir şey, web sitesi testini turlar halinde organize etmektir. Müşteriden tüm geri bildirimleri bir kerede göndermesini isteyin, birbiri ardına e-posta göndermemesi. İlk geri bildirim turu bittikten sonra, kapsam değişikliği olmadığından emin olmak için gözden geçirin ve ardından uygulayın.

Bundan sonra, başka bir müşteri testi turu ve muhtemelen bir başka onarım turu zamanı. Bu, müşteri yorum yapmadan bir web sitesini kabul edene kadar sürer. Resmi ve pratik gelebilir, ama inan bana, serbest zamanlarımda saatlerimi kurtaran bir uygulamaydı

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı