Sağlık

Fiziksel Aktivite ve Sağlıklı Yaşamı Ayrılmaz Kılan Noktalar?

Fiziksel Aktivitenin Sağlık Üzerine Faydaları Nelerdir?

Fiziksel Aktivite ve Sağlıklı Yaşamı Ayrılmaz Kılan Noktalar Neler? Sağlığın korunması ve geliştirilmesi, hastalanmamak ve kaliteli bir yaşam sürdürmek için bireyin bedensel ve ruhsal yönden doğuştan sahip olduğu potansiyeli güçlendirmesidir. Bunun için günlük yaşamda düzenli olarak fiziksel aktivite yapılması önemli yer tutar.

Fiziksel Aktivitenin Sağlık Üzerine Faydaları Nelerdir?
Fiziksel Aktivitenin Sağlık Üzerine Faydaları Nelerdir?

Fiziksel aktivite enerji harcamak amacıyla kas ve eklemlerle yapıla tüm vücut hareketlerinden oluşur. Yürüyüş yapma, koşma, yüzme, bisiklete binme ile omuz, kol, bacak, baş ve gövde hareketleri bunlara örnek olarak verilebilir. Dans etmek, oyun oynamak ve merdiven çıkıp inmek gibi etkinlikler de fiziksel aktivite olarak kabul edilir.

Ancak maraton koşusu ya da rekabete dayalı sporların yapılması bu kapsamda değerlendirilmez. Egzersizler, düzenli olarak yapılan vücut hareketlerini içeren fiziksel aktivitelerdir. Spor ise kişisel veya toplu yarışlar biçiminde yapılan, bazı kurallara göre uygulanan beden hareketlerinden oluşur. 

Fiziksel Aktivite Neden Faydalı?

 1. Kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırır, kilo alınımını önler.
 2. Kas ve eklemlerin koordineli çalışmasına destek olur.
 3. Vücudu şekillendirerek sağlıklı ve dinç olmasını sağlar.
 4. Hareketsiz yaşam obezite sorununa neden olur.
 5. Zihinsel yönden insanın stresini azaltır.
 6. Öz güveni sağlar.
 7. Öfke kontrolüne yardımcı olur.
 8. Sosyal yönden kişinin iletişim becerilerini arttırır.
 9. Sosyalleşmeyi sağlar.

Birey, yaşamının her döneminde sağlığı için fiziksel aktivite de bulunmalı ve kendine uygun bir spor dalı ile ilgilenmelidir. Bu, çocukluktan itibaren alışkanlık haline getirilmeli ve yaşam boyu sürdürülmelidir.

Çünkü genç yaşta edinilen hareketsiz bir yaşam alışkanlığı çeşitli hastalıklara ve erken ölüme yol açar. Bu nedenle fiziksel aktivitelerin sağlıkla ilişkisi fazladır.

Fiziksel Aktivitede Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Egzersize başlamadan önce uzmana danışılmalı, onun önerileri doğrultusunda yapılması planlanan fiziksel aktivite seçilmelidir.
 2. Fiziksel aktivite ve spor yapma alışkanlıkları yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni ile desteklenmelidir. Egzersiz öncesinde aç ya da tok olunmamalı ve yeterli su içilmelidir.
 3.  Araç kullanılıyorsa mümkün olduğu kadar uzağa park edilmeli ve yürünmeli, yürüyüş için bütün olanaklar kullanılmalıdır. Toplu taşıma araçları kullanılıyorsa eve ya da işe giderken otobüsten birkaç durak önce inerek geri kalan yol yürünmelidir.
 4. Yapılan egzersize uygun kıyafet ve ayakkabı giyinmelidir.
 5. Arkadaşlar ile yapılabilecek aktivitelere katılmalı.
 6. İş yeri, mahalle, okul vb. yerlerde düzenlenen spor turnuvalarına katılmalıdır.
 7. Fiziksel etkinlikler ve spor aşamalandırılarak artırılmalıdır.
 8. Uykunun yanı sıra gün içindeki aktiviteler yapılırken de iki- üç saat arayla 15-20 dakika kadar dinlenilmelidir.
 9. Dinlenme kişinin çalışma veriminin artmasında etkili olur.

Enerji içecekleri, vitamin hapları ve protein tozu gibi besin takviyeleri spor yapan insanların tercih ettiği ürünlerdir. Ancak bu ürünler hekim kontrolü dışında ve bilinçsizce tüketildiklerinde vücuda zarar verir.

Enerji içeceklerinin bilinçsiz ve aşırı tüketimi, kalp ritmi bozukluklarına yol açar. Çarpıntı, yüksek tansiyon, kalp krizi, bilinç kaybı ve ani ölümlere neden olur. Bu ürünlerin alkolle birlikte tüketilmesi de aynı sonuçları doğurabilir.

Protein tozlarının içeriğinde yoğun miktarda aminoasit bulunur. Bu ürünlerin aşırı tüketimi vücutta elektrolit dengesinin bozulmasına, kanda potasyum oranın düşmesine ve kalsiyum kaybına neden olur.

Vitamin haplarının aşırı tüketimi bazı vitaminlerin vücutta birikmesi sonucu hipervitaminoza (yağda eriyen ADEK vitaminlerinin çok uzun süre, aşırı miktarda alınması sonucu çıkan zehirlenmedir) neden olur.

Enerji içecekleri, protein tozu, vitamin hapları yerine doğal besinlerle yeterli ve dengeli beslenilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı