Saç Bakım

Evde Saç Boyama Nasıl Yapılır? Neler Dikkat Edilmelidir?

Evde Saç Boyama Nasıl Olur Edilmesi Gerekenler Neler?

Evde saç boyama konusunda ipuçları ve püf noktaları hakkında sizler için bilgiler derledik, umarım faydalı olur.

Evde Saç Boyama için Doğru Renk Seçimi Nasıl Olmalı?

Evde Saç Boyama için Doğru Renk Seçimi Nasıl Olmalı?
Evde Saç Boyama için Doğru Renk Seçimi Nasıl Olmalı?

Öncelikle saç boyası kutusunun üzerindeki resme her zaman çok güvenmeyin. Sizin elde edeceğiniz renk, çoğu kez modelin saç renginden daha açık olacaktır. Çünkü kutunun üzerindeki rengi elde etmek için salonlarda kullanılan renklendirici, kutudaki boyada bulunan renklendiriciden biraz daha güçlüdür.

Bu nedenle aynı renk sizin saçınızda biraz daha açık duracaktır. Kutunun yan yüzeyinde ya da arkasında bulunan resimlerde saçınızın zemin rengine göre, boyadan sonra ne renk olacağını gösteren resim size daha doğru bilgi verir.

Eğer kalıcı bir renk için saçınızı boyuyorsanız, istediğinizden biraz daha koyu bir ton alın. Boyayı saçınızda ne kadar uzun süre bırakırsanız, o kadar koyu ve yoğun bir renk elde edersiniz.

Boya Miktarını Doğru Seçin

Eğer saç boyunuz omuzlarınızı geçiyorsa ve kuruma eğiliminde ise, saç boyamak için 2 kutu boya kullanın.

Saç Yapınızı ve Özelliklerini Biliyor musunuz?

Evde saç boyama işlemi için dikkat edilmesi gereken bir nokta da saçınızın yapısıdır. Kıvırcık saçlar, daha fazla boya emecektir. İnce yapılı, düz saçlar ise renklendirildiğinde sıcak tonlara kaymaya eğilimdir. Yani sonuçta elde ettiğiniz renkte portakal veya bakır rengi bir alt ton olabilir.

Bu durumda eğer kıvırcık saçlara sahipseniz, doğal saç renginizden daha hafif olan altın veya bronz gibi sıcak tonlu renkler seçin. İnce yapılı düz saçlarınız varsa o zaman da doğal renginizden daha koyu ton seçin.

Evde Saç Boyama ve Saç Kreminin Önemi

Saçlarınızın dipleri ve uçları aynı renk olsun ve saç uçlarınız yıpranmasın istiyorsanız, yıkamadan önce saçınızın uçlarına doğru saç kremi sürün.

Saç kremi kullanmayı atlamayın. Saçınız boyandıktan sonra krem sürmek önemlidir. Çünkü saç boyası ve şampuan birlikte kullanıldığında, saçı nemlendirir.  Ayrıca saç uçlarındaki kuru bölümler de beslenir. Bu uygulama ile elde edeceğiniz rengin, istediğinizden daha koyu olması da önlenir.

Saç Uçları Kuru İse Dikkat!

Saçlarınızın uçları kuru ise, saç boyası çok hızlı bir şekilde emilecektir. Bunu önlemek için saçlarınızın uçlarını boyamayı en sona bırakın. En son kâsede kalan boyanın üzerine bir miktar şampuan ekleyin. Daha sonra şampuanlı boyayı, saçlarınıza uygulayın. Bu uygulama saçlarınıza renk ve parlaklık verecektir.

Yıkamadan önce saçınıza masaj yaparak, bütün boyayı eşit şekilde dağıtmaya çalışın.

Temiz İşlem İçin Çevresel Güvenlik Şart

Evde saç boyama işleminden önce kullanacağınız tezgâhı gazete kâğıdı ile kapatın. Bu şekilde etrafın boyanmasını önlemiş olursunuz. Saçınızı boyamadan önce, eski bir gömlek veya bornoz giyin. Böylece işlem bittiği zaman kıyafetlerinizi lekeleme riskinden kurtulmuş olursunuz.

Cildinizi lekelenmekten koruyun. Saçlarınızdaki boyayı yıkadığınızda, alnınızın ve kulaklarınızın lekelenmiş olduğunu görmek kötü bir şeydir. Bunu önlemek için kulaklarınızın etrafına ve saç çizginiz boyunca alnınızın çevresine hat halinde vazelin sürün. Bunu yaparsanız, saçınızı yıkadıktan sonra cildinizde leke kalmadığını görürsünüz.

Evde Saç Boyama Konusundaki Diğer Öneriler

Göze çarpan yerleri boyamak için diş fırçası kullanın. Diş fırçasının kılları incedir ve saçlarınıza eşit renk uygulaması yapar. Böylece elde ettiğiniz renk, doğal saç renginizle çok daha iyi uyum sağlar.

Boyayı önce saç diplerinize uygulayın. En fazla boya isteyen bölüm saç dipleridir. Daha sonra saç boyama fırçası, tarak ve parmaklarınızı kullanarak, kalan boyayı aşağı doğru çekerek saçınıza yedirin.

Evde saç boyama işlemi biraz zordur. Özellikle de tek başınıza yapıyorsanız. Bundan dolayı saçınızın arkasının boyanıp boyanmadığını kontrol edebilmek için iki ayna kullanın. Ayna ile saçınızın arka bölümlerini kontrol edin.

Saçınızı boyadıktan sonra, bekletme sırasında başınıza duş başlığı takın.

Saçınızı yıkarken de eldiven kullanın. Elleriniz yıkama aşamasında da lekelenebilir.

Eğer yüzüyorsanız havuzdaki klor saç renginizi bozacaktır. Bunun için, yüzmeden önce saçınıza Hindistan cevizi yağı sürün.

Rengin saçınızda uzun süre kalması için önce saçınızı ıslatın. Daha sonra şampuan sürüp yıkayın.

Kaynak

https://www.goodhousekeeping.com/beauty/hair/g2754/haircolor-hacks-at-home/

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı