Saç Bakım

Evde Güvenli Saç Düzleştirici Nasıl Kullanılmalı?

Saç Düzleştirici Kullanımı Püf Noktaları

Evde Güvenli Saç Düzleştirici Nasıl Kullanılmalı? Dünya genelinde bayanların geneli düz saçları daha çok seviyor. Fakat çoğu bayanın sürekli saç bakım merkezlerine gitmeleri elbette ki mümkün olmuyor. Bu yüzden evde saç düzleştirici kullanımı daha pratiklik kazandırıyor.  

Evde Güvenli Saç Düzleştirici Nasıl Kullanılmalı?
Evde Güvenli Saç Düzleştirici Nasıl Kullanılmalı?

Bununla birlikte, saç düzleştirici kullanmak daha önce hiç kullanmamış birisi için çok da basit bir işlem olmayabilir. Eğer saç düzleştirici kullanmaya yeni başlayan biriyseniz, sizin için evde saç düzleştiricisini nasıl kullanacağınız hakkında bir kılavuz yazısı hazırladık.

Saçlarınızı İşlem için Hazırlayın

Evde saç düzleştirici uygulamasına geçmeden önce saçınızı hazırlamanız gerekir. Çevre kirliliği, yağ, çeşitli şekillendirici ürünler ve doğal saç kirleri, saçları kıvırcık ve yönetilemez hale getirir. Bu nedenle saça düzleştirici ile müdahale etmeden önce saçınızı yıkayın. Temiz fazla yağ ve kirlerden arınmış saçlar daha sağlıklı düzleşecektir.

Dolayısı ile temiz saçlar sağlıklı olduğu için zarar görme ihtimali de azalır. Saç düzleştirici ile uygulama yapacaksanız, saçlarınızı yıkarken nemlendirici ve besleyici şampuan kullanmanızı öneriyoruz. Böylece saçınız yumuşak kalacak ve düzleştirdikten sonra da bu etkisi devam edecektir.

Doğru Saç Düzleştirici Seçin

Doğru tipte saç düzleştirici seçmek, saçınızı bu işleme hazırlamanız kadar önemlidir. Düzleştirici aramaya başladığınızda çok çeşidi olduğunu göreceksiniz. Kötü bir ürün kullanmak saçlara ciddi şekilde zarar verebilir. Hatta zaman zaman kalıcı saç hasarına bile neden olabilir.

Birçok saç düzleştirici arasında en fazla tavsiye edilenler düz plaka halinde olanlardır. Bu ürünler biraz pahalı olsa da güvenlik göz önüne alındığında en iyileridir.

Düzleştirici alırken, daha çok seramik kaplama olanları tercih edin. Bu tip ürünler saçlara karşı hassastırlar. Aynı zamanda ekstra parlaklık vererek, saçın düzgün şekil almasını sağlarlar.

Saç düzleştiricisinin boyutunu seçmek de çok önemlidir. İki plakalı kalın olarak üretilen düzleştiriciler, hemen hemen tüm saç uzunlukları için idealdir.

Evde Saç Düzleştirici Nasıl Kullanılır?

 • Öncelikle saçınızı iyi bir şampuanla yıkayın.
 • Havlu ile sararak kurutmak iyi bir çözüm olsa da tamamen kuruması için nemini havlu ile aldıktan sonra saç kurutma makinesi ile kurutun.
 • Saçlarınız kıvırcıksa yumuşatıcı bir şampuan, ince saçlar için hacim veren ürünler tercih edin.
 • Yıkandıktan sonra saçınızı kökten uca doğru kurutun.
 • Saçlarınızı düzgün bir şekilde tarayın. İnatçılık eden saçları belirleyerek hasar vermeden çözün.
 • Daha sonra saçlarınıza ısı koruma spreyi sıkın. Bu adım çok önemlidir. Ucuz bir ürün kullanmayın. Sorunsuz koruma sağlanması için ısı koruması uygulaması şarttır.
 • Saçlarınızı düzleştirmek için hazırlarken, katmanlara ayırın. Böylece saçınızın her bir katmanına eşit oranda ısı uygularsınız.
 • Saç düzleştiriciyi doğru sıcaklığa ayarlayın. Sıcaklık ayarı ve saç boyu arasında doğru orantı vardır.
 • Düzleştirmeye her zaman arka taraftan başlayın. Daha sonra yavaşça ön tarafa doğru gelin.  En ideal uygulama öndeki saçların düzeltilmesinin en son yapılmasıdır.
 • Bu şekilde ayırdığınız her bir katman için işlemi tekrarlayın.
 • Saçınızda cızırtı ve/veya buhar hissettiğinizde hemen işlemi durdurun.

İşiniz Bitince Saç Düzleştiricinizi Temiz Bırakın

Yassı metal kısımların temiz olduğundan emin olun. Çünkü bu bölümde toz olması ısıyı engeller ve sonuç istendiği gibi olmaz. İyi temizleme yapmazsanız saç düzleştirici etkisi ile saçınıza toz kir ve yağ bulaşabilir.

Kaynak:

https://www.stylecraze.com/articles/hair-straightener-safely-at-home/

https://www.thehairstyler.com/features/articles/hairstyles/hair-straightener-tips-for-salon-straight-hair-at-home

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı