Teknoloji

Etkileyici Bir Ana Sayfa Web Tasarım Nasıl Olmalı?

Web Sitesi Anasayfa Tasarımı

Etkileyici Bir Ana Sayfa Web Tasarım Nasıl Olmalı? Daha önce kötü tasarlanmış sayfalar kullanmış olan çevrim içi kullanıcılar doğal olarak yeni sitelere kuşkuyla bakarlar. Bundan dolayı da, devam etmeden önce zaman kaybını en aza indirecek şekilde davranırlar.

İlk izlenimler burada gösterildiği gibi önemlidir:

Etkileyici Bir Web Sitesi Ana Sayfa Tasarımı Nasıl Olmalı?
Etkileyici Bir Web Sitesi Ana Sayfa Tasarımı Nasıl Olmalı?

Ne anlama geliyor? Basitçe, hemen çıkma oranlarının ilk 10 saniye içinde en yüksek olduğunu gösterir. Bu, ziyaretçileriniz üzerinde harika bir etki bırakmak için kısa bir zamanınız olduğu anlamına gelir.

Peki, ziyaretçilerin ayrılma olasılığını nasıl azaltabilir ve içeriğinizi kontrol etmelerini nasıl sağlayabilirsiniz? Sitenize girdikleri anda ziyaretçileri çeken ilgi çekici bir tasarım önemlidir.

Ana sayfa harika bir başlangıç ​​noktası sunar. Anasayfa genellikle ziyaretçilerin bir işletmeyle ilk temas noktasıdır ve aynı zamanda en fazla trafik alma eğilimindeki sayfadır.

1 – Etkileyici Web Tasarım İçin Marka Kimliğinizi Belirleyin

Ana sayfanızı sanal bir vitrin olarak düşünün. İşletmenizin ne yaptığı belli değilse, ziyaretçiler bildirimde bulunmaksızın kolayca ayrılabilirler.

Açık olması gerekiyorsa, benzersiz değer önerinizin (UVP) ne olduğu önemlidir. Bir UVP, işletmenizin neler sunduğunu ve ziyaretçilerin neden ilgilenmesi gerektiğini açıklayan bir ifadedir. Bu detaylar ilk 10 saniyede görünmüyorsa, potansiyel kullanıcıların daha fazla kaçma olasılığı yüksektir.

Estetik bir Web Tasarım Adına Güçlü bir marka kimliği oluşturmak için yapabilecekleriniz

İşinizle alakalı bir logoya sahip olun

Harika bir logo, bir marka hakkında bir hikaye anlatır ancak daha da önemlisi, kolay tanınmayı sağlar. Logonuzu belirgin bir şekilde gösterin ve markanızı yansıtan alakalı bir resim de ekleyin. Buradaki amaç, marka kimliğinizi en başından itibaren belirlemektir.

FreshBooks, değer önerisini hedef kitlesiyle paylaşmanın mükemmel bir örneğini sunmaktadır:

Güçlü Başlıklar

Başlıklar, herhangi bir ana sayfanın kritik bir bileşenidir. Sitenizin geri kalanını okuyan veya tıklayan ziyaretçiler arasındaki fark anlamına gelebilir.

Renklere Dikkat Edin

Renk, marka kimliği oluşturmak için önemli bir unsurdur. Rengin etkisi üzerine bir makalede yazar, tüketicilerin bir ürün hakkında görüşlerini almasının sadece 90 saniye sürdüğünü belirtti. Bu ilk değerlendirmenin yaklaşık %62-90’ı sadece renklere dayanıyor.

Bu infografik, belirli renklerle aktarılan duyguları ve bunları kullanan markaları göstermektedir:

Mavi genellikle güven ve güven duygularını ortaya çıkarmak için kullanılır.

Markanızın taşımasını ve istediğiniz rengi seçmesini istediğiniz kişilik tipini düşünün. Ana sayfanızın amacı, markanızın net bir şekilde anlaşılmasını sağlamaktır. Ziyaretçilerinizle güçlü bir marka kimliği oluşturmak için bunların her birini uygulayın.

Basit tasarıma yönelin

İlk izlenimler, bir saniyenin kesirlerinde oluşturulur.

Google’dan yapılan araştırmalar, kullanıcıların bir web sitesi hakkında “içgüdüsel bir his” geliştirmelerinin 50 milisaniyeden kısa sürdüğünü buldu. Kullanıcılardan mevcut web sitelerinin estetiğini derecelendirmeleri istendi. Sonuçlar basit tasarımlı web sitelerinin görsel olarak karmaşık düzenlere sahip olanlardan daha pozitif olarak değerlendirildiğini buldu.

Veriler zaten bildiklerimizi onaylar – Estetik, kullanıcıların bir web sitesini nasıl değerlendirdiklerini büyük ölçüde etkiler. Ancak, çalışma aynı zamanda kullanıcıların daha basit tasarımları büyük ölçüde tercih ettiklerini açıkça ortaya koyuyor.

Daha fazla ziyaretçi çekmek için yapabilecekleriniz

Taranabilir Yap

Aşırı karmaşa ile tıkanan yoğun bir düzen, dikkat dağıtıcı ve ezicidir. Ziyaretçilerin aradıkları bilgileri bulmalarını zorlaştırır.

Çevrimiçi kullanıcılar, her bir kelimeyi okumak yerine web sayfalarını tarama eğilimindedir. Göz izleme çalışmalarından alınan ısı haritaları, kullanıcıların tipik olarak “F” modelini izlediğini gösteriyor:

Kırmızı kısımlar, kullanıcıların dikkatlerini bir web sayfasına göz atarken odaklandıkları alanları gösterir. Etkileri açık – Sayfalarınızın kolayca taranabilmesi gerekiyor.

Ana sayfanızın okunabilirliğini artırmak için yapabilecekleriniz:

  • Kalın anahtar kelimeleri ve cümleleri daha belirgin hale getirin.
  • Açıkça etiketli bölümleri olan alt başlıklar kullanın
  • Madde işareti noktaları veya numaralandırılmış listeler kullanın
  • İçeriğinizi daha özlü yapın
  • Ziyaretçilerin aradıklarını bulmalarını kolaylaştırmak için içeriğinizin taranabilir olmasını sağlayın.
Bol Beyaz Alan Kullanın

Beyaz boşluk, metin ve görüntüler gibi bir sayfadaki öğeler arasındaki boşluğu ifade eder. İçeriğinizin daha fazla nefes almasını sağlar ve dikkat dağıtıcıyı en aza indirir.

Minimum düzen, çok daha zarif tasarımlara katkıda bulunur ve bir seferde yalnızca birkaç öğeye dikkat çekilmesine yardımcı olur. Hepsi, kullanıcılarınızın takdir edeceği çok daha karmaşık bir düzen oluşturmak için bir araya gelir.

Beyaz alan çok önemlidir, çünkü web sitenizi daha kullanıcı dostu yapar. Google’ın verilerine göre beyaz alan kullanımına geçen sitelerin ziyaret süresi oranını yaklaşık %20 arttırdığını gösteriyor.

web tasarımında beyaz alanın önemi
web tasarımında beyaz alanın önemi

Sayfa, dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmek ve sayfanın önemli alanlarına odaklanmak için bol miktarda beyaz alan kullanır. Boş alan mutlaka boşa harcanmış değildir. Öyleyse, sayfa tasarımınızda beyaz alanı nasıl kullanabileceğinizi düşünün.

Ziyaretçilerinizle Güvenilirlik Kazanın

Ziyaretçilerin işletmenizin güvenilirliğine ilişkin herhangi bir şüphesi varsa, risk almak yerine basitçe sitenize bir daha girmeyecektir. Çevrimiçi kullanıcılar bir marka ile ilk kez etkileşime girdiğinde, bunun saygın ve meşru olduğunu bilmek isterler. Ayrıca, satın alımlarından ve siparişlerinin zamanında teslim edileceğinden emin olmak isterler.

Bina güvenilirliği, daha sonra ilgi çekici bir ana sayfa tasarımı oluşturmak için önemli bir bileşendir . Bu da sosyal kanıt kullanmakla başlar – insanların kendi davranışlarını yönlendirmek için yakın çevrelerine baktıkları psikolojik fenomen.

İki farklı ürünü karşılaştırdığınızı hayal edin, biri parlak yorumlar alırken, diğeri çoğunlukla olumsuz puanlar almıştır. Muhtemelen, ilkini satın almaya daha yatkın olursunuz. Bu sadece sosyal bir kanıt örneğidir, ancak güven oluşturmak için kullanılabilecek güçlü bir pazarlama tekniğidir.

Ana sayfanızdaki sosyal kanıtları kullanmanın bazı yolları:

Referansları Dahil Et

İşiniz, ziyaretçilerin sahip olabileceği şüpheleri hafifletmektir. Bunu yapmanın bir yolu, önceki müşterilerin referansları. Görüşler, başkalarının ürünlerinizi veya hizmetlerinizi kullandığını ve tavsiye ettiğini göstererek güvenilirliğini sağlamaya yardımcı olduğu için mükemmel bir sosyal kanıttır.

Kendi web tasarım sayfanız için, ek kimlik doğrulaması için referans veren kişinin bir fotoğrafını ekleyin. Ayrıca, bu referansı bir vaka çalışmasına bağlayarak bir adım daha ileri bile atabilirsiniz.

Referans Şirketlerin Logoları

Sosyal kanıtlardan faydalanmanın bir diğer güçlü yolu, işletmenizin çalıştığı markaların şirket logolarını sergilemektir. Tıpkı referanslarda olduğu gibi, markanızın sadece bireyler tarafından değil tüm organizasyonlar tarafından da güvenildiğini ve önerildiğini göstermektedir.

Bu sayfaya inenler, şirketin diğer saygın markalarla çalıştığını görebilir. Şirketiniz büyük haber bültenlerinde yer aldıysa, bunlar ana sayfanıza da eklenmeye değerdir.

Güvenlik Mühürlerini Dahil Et

Ziyaretçiler cüzdanlarını çıkarmadan önce, sitenizin güvenli olduğundan ve verilerinin korunduğundan emin olmak isterler. Güvenlik mühürleri, ziyaretçilerinize sitenizin üçüncü bir tarafça onaylandığını ve müşteriler için güvenli bir aktarım olduğunu gösterir.

Bu simgeler ziyaretçilere meşru bir işletmeden alışveriş yaptıklarını ve çevrimiçi yapılan işlemlerin güvenli olduğunu söyler.

Referansları göstermek ve güvenlik mühürleri dahil olmak güvenilirliği sağlamak için etkili yollardır. Ayrıca, ziyaretçilerin bir işletmenin güvenilirliğini belirlemek için aradıkları göstergeler olduğundan, iletişim bilgilerinizin açıkça göründüğünden emin olmak isteyeceksiniz.

En önemlisi, ana sayfanıza devam eden sürekli bir çalışma olarak bakın. Küçük bir nokta bile sonuçta daha fazla satış anlamına gelebileceği için tasarım denemekten korkmayın.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı