Sağlık

Bebeklerde Ek gıda Ne Zaman ve Nasıl Başlanmalı?

Bebbeklerde Ek Gıda Ne Kadar Önemli Nasıl Başlanmalı

Bebeklerde Ek gıda Ne Zaman ve Nasıl Başlanmalı? Bebekleriniz her geçen gün biraz daha büyür. İhtiyaçları değişir, hayatında anlam farklılıkları oluşur. Bu ihtiyaçları karşılamak için ebeveynler olarak seferber olursunuz. Bebek gelişimi sürecinde en merak edilen sorulardan biri de ne bebeklerde ek gıda başlama zamanıdır?

Bebeklerde Ek Gıda Başlama Zamanı

Bebeklerde Ek gıda sürecine geçebilmek için öncelikle bebeklerin belirli davranışlar sergilemesi gerekmektedir. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir;

  • Bebeğiniz başını dik tutabiliyorsa bu ilk işarettir.
  • Anne sütü ile besledikten sonra hala aç olduğunu düşünüyorsanız bu da işaretlerden biri olabilir.
  • Sizin yediğiniz farklı yiyeceklere ilgi göstermeye başladıysa bu maddeyi de dikkate almanız gerebilir.
  • Çay kaşığı ile vereceğiniz yemekleri dili ile dışarı çıkartmıyorsa ek gıdaya geçiş düşünülebilir.

Ek gıdaya geçiş dönemi bebeklerde genellikle 4 ile 6 ay aralığında olmaktadır.

Ek Gıdaya Nasıl Başlanmalı?

Bebeğinizin atık ek gıdaya geçmeye hazır olduğunu düşünüyorsanız bu adımı okumalısınız. Ek gıdaya geçiş döneminde en önemli problem bebeğinizin bu yiyeceğe karşı alerjisi olup olmadığını öğrenmektir.

Bu durumu daha kısa yoldan ve bebeğinize zarar vermeden atlatabilmek için yiyecekleri çok karıştırmadan bebeğinize vermekte fayda var. Bebeğinizin bir besine alerjisi olduğunu vücudunda göstereceği belirtiler ile anlayabilirsiniz.

Bebek gıda alerjisi belirtileri nelerdir?

Bebeğinizin yüzünde veya vücudunda oluşacak kırmızılıklar bu reaksiyonun ilk belirtisi olabilir. Devamında kusma, sıvı kaybı ile problem devam edebilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza başvurmanız gerekir.

Bebeklerinize vereceğiniz yiyeceklere fazladan tuz ve şeker eklemenize gerek yoktur. Tat alma duyuları tam olarak gelişmediğinden size tatsız gelse de bebeklerin bu aşırı tatlara ihtiyacı yoktur.

Bebeklerinize yiyecekleri küçük parçalar halinde vermeye başlamalısınız. Alışma sürecinden geçecekleri için ilk anda biberon ile vermek çok faydalı olmayacaktır.

Ek Gıda Hangi Sıra İle Verilmelidir

Bebeklerin sağlığı için vermeye başlayacağınız besinlerin belirli bir sıraya göre verilmesi tavsiye edilir. İlk öncelik yiyeceklerin çok fazla karıştırılmadan verilmeye başlanmasıdır.

1-Tahıllı yiyecekler ile başlayabilirsiniz.

Tahıllı yiyecekler mama ve süt ile birleştiğinde fazlasıyla yumuşak olacağından bebekler için iyi bir başlangıç olacaktır.

İçeriğinde bolca demir ve B Vitamini barındıran tahıllı yiyecekler bebeğinizin sağlığını korumanız için de yardımcı olacaktır. Tahıl çeşitleri olarak pirinç tahılı, yulaf ezmesi ve arpa kullanılabilir.

Ancak unutulmamalıdır ki bu karışım küçük çay kaşığı ile verilmeli ve verilen miktar çok abartılmamalıdır. Anne sütü ile de verdiğiniz yiyecek desteklenmelidir.

2- Bebeklerde Ek Gıda Sürecinde Sebzeler ile devam edebilirsiniz.

Herkes önce meyvelerden başlanılacağını düşünse de içlerinde bulunan şeker miktarı yüzünden bebeklere biraz daha geç vermekte fayda vardır.

İlk vereceğiniz sebzeler diğerlerine göre daha daha yumuşak olduklarından tatlı mısır ve havuç olabilir. İyice haşladıktan sonra ezerek püre haline getireceğiniz sebzeleri kaşık yardımı ile bebeklerinize verebilirsiniz.

Vereceğiniz sebzelerde dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bunlardan ilki pancar, turp, lahana ve brokoli gibi sebzelerden kaçınmanız gerekmektedir. Çünkü bu sebzeler bebekler için zararlı olacak kadar fazla nitrat içermektedir.

3- Meyveleri vermeye başlayabilirsiniz.

Tüm meyveleri püre haline getirerek vermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Ancak vereceğiniz meyveleri doğru seçmeli ve abartma malısınız.

Bazı meyveler bebekler için uygun olmayabilir. Bu gibi meyvelere ilk olarak turunçgilleri sayabiliriz, ekşilikleri ve içerdikleri asit ile bebeklerin midelerinde reaksiyona sebebiyet verebilirler.

Bu yüzden bebeğiniz alerjik reaksiyonlar geçirebilir. Bebeğinize vereceğiniz meyve suları günlük 120 milimetreyi geçmemelidir. Fazlası bebeğinizin zararına olabilir.

4- Et ürünlerini nasıl verebilirsiniz?

Bebekleriniz için lifli yapıları sıkıntı olabileceğinden dişlerin çıkmaya başlaması ile verilmesi tavsiye edilir.

Bu süre genellikle altıncı aya tekabül etmektedir. Bebeklerinize vereceğiniz etin amacı demir bakımından beslemek olabilir.

Ancak bebeğinize et vermek istemiyorsanız demir bakımından zengin başka yiyecekleri de tercih edebilirsiniz.

Bebeklerde Ek Gıda Sürecinde Verilecek Besinlerin Temel Özellikleri

Bebeklere vereceğiniz ilk besinler daima yumuşak ve süzülmüş olması gerekmektedir. Bebeklerin damaklarını yaralamaması için sürtme yapabilecek kısımlarının bulunmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Marketlerden alacağınız mamaların arkasında yazan içindekiler bölümünü dikkatlice okumalısınız.

Dışarıdan alacağınız mamalar yerine evde mama hazırlamak daima bebeğinizin sağlığı için daha iyidir. Bebeğinize hazırladığınız besinler için kullandığınız ürünlerin sağlığa uygunluk bakımından oldukça temiz durumda olduğundan emin olmalısınız.

Size bulaşmayacak bir hastalık bu küçük bedeni rahatsız edebilir. Bebeklerinizin mamasına tuzu on iki aylık olana kadar eklememelisiniz, bu aya kadar bebekler tuz ihtiyacı hissetmeyeceklerdir.

Ek Gıdaya Geçiş Döneminde Bebeğinize Vermeniz Gerekenler

Hamburger gibi fastfood ürünlerinden uzak durmalısınız. Bu ürünler bebeğinizin boğulma tehlikesi geçirmesine neden olabilir.  Küçük çekirdekli üzüm taneleri, zeytinler, sert şekerler ve jelibonlar kısaca küçük boyutlu gıdaları vermeniz tavsiye edilmemektedir.

Sert kabuklu kuruyemişler, küçük ve sert yiyecekler de bu kategoriye dâhildir. Bunlar bebeğin boğazına kaçabilecek önemli besinlerdi. Yine de vermek istiyorsanız sizin gözetiminiz de vermelisiniz. Ve bu gibi durumlarda hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Bebeğinizi Sizinle Yemeye Nasıl Alıştıra bilirsiniz?

Bebeğiniz ilk anlarda sizinle yemeye bilir. Ancak onu alıştırmak için bebeklerin taklit etme özelliklerini kullanabilirsiniz. Siz yemek yerken onu da yanınıza oturtarak sizi görmesi sayesinde kendi sandalyesinde oturarak sizinle yemeye başlayacaktır.

Siz yemeğiniz yerken ona da yumuşak besinlerden verebilirsiniz. Eğer onunla kendi yemeğinizi paylaşırsanız sizin de aynısından yediğinizi görerek daha kolay yiyecektir.

Bir süre yemeklerinizi ona göre ayarlamanız gerekebilir. Yumuşak olan her besini ona tereddütsüz verebilirsiniz. Dişleri daha çıkmadığı için yemekleri vermekte tereddüt etmeyin. 

Özellikle azı dişlerin çıkması uzun süreceğinden bebeklerinizi yemeklerden uzak tutmayın. Vereceğiniz besinler ona uygun olduğu sürece rahatlıkla yemekleri yiyecektir.

Kaynaklar:

https://breastfeedingusa.org/content/article/when-best-time-start-my-baby-foods-other-breastmilk

https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/feeding-nutrition/Pages/Starting-Solid-Foods.aspx

https://www.unicef.org/parenting/food-nutrition/feeding-your-baby-when-to-start-solid-foods

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı