Sağlık

Bebek Aşıları Neden Önemli? Hangi Aşı Ne İçin Yapılır?

Bebek Aşıları Hangileri?

Bebek Aşıları Neden Önemli? Hangi Aşı Ne İçin Yapılır? Bebekler doğdukları ilk andan itibaren ailenin gözdesi olurlar. Başlarına hiçbir şey gelmeden sağlıkla büyüsünler isteriz.

Onlar için en doğrusunu araştırarak buna göre hareket ederiz. Onlar hastalığa yakalanmadan önlemimizi alarak onları korumaya çabalarız. Bu durum için en bilindik yol olarak da aşıyı kullanırız.

Ancak son dönemlerde aşı kullanımını bazı anne ve babalar reddetmektedir. Bu durum için hangi yolu tercih etmemiz gerektiğini makalemizden yola çıkarak inceleyebilirsiniz.

Aşı Nedir?

Bebek Aşıları Neden Önemli? Hangi Aşı Ne İçin Yapılır?
Bebek Aşıları Neden Önemli? Hangi Aşı Ne İçin Yapılır?

İnsanlar ve hayvanlar için hastalık üretme yayma yeteneklerine sahip virüs, bakteri ve benzeri küçük yapıda ki hücreli canlılardan korunabilmek için uygulanan tedavi yöntemidir.  Bu canlıların yeteneklerini ortadan kaldırarak salgıladıkları toksin veya DNA’larında bulunan bu yapıların zayıflatılması ve insan savunma mekanizmasının onu anlamasını ve yenebilmesini sağlamak için geliştirilirler.

Bebek aşıları yapılması vücut bu hastalıklara karşı toksin geliştirerek bağışıklık kazanır. İnsan vücuduna daha sonradan girecek bu virüsler ile vücutta bulunan antikorlar savaşarak bu süreci hasta olmadan atlatabileceklerdir. Bebek aşılarının yapılma nedeni ölümcül ve bulaşıcı hastalıklar gibi toplum sorunu haline gelmiş dertlere çare bulmak ve bu hastalıklara karşı savaşabilmektir.

Toplum için geliştirilen bebek aşıları uygulamaları birer tedavi yöntemi olmakla birlikte, yüzde yüz sonuç vereceği kesin değildir. Ancak bir hastalığa karşı geliştirilen aşıların başarı oranları yüksek oldukça insanların kullanımı için yaygınlaştırılmaktadır.

Bu durumda bu tedavi yöntemi hastanelerde kullanıma açılmaktadır. Bu yöntemin çokça tercih edilmesinin nedeni, kişinin hastalığa yakalanmadan o hastalığı atlatabileceği gerçeğidir.

Aşılar Neden Erken Yapılmaya Başlar?

Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde vücudun taze olması herhangi birçok hastalığa yakalanmamış olması bu durumun nedenlerindendir. Bebeklerde ve çocuklarda yeterince güçlü bir bağışıklık sistemi bulunmadığından aşı takvimi küçük yaşlarda başlamaktadır.

Aşılar Neden Birden Çok Dozda Yapılır?

Aşıların dozları hastalığa karşı vücutta oluşacak bağışıklığın süresine göre ayarlanır. Ortaya çıkabilecek özel durumları da kontrol altına almak isteyen doktorlar bebek aşıları arasında geçen süreçlerde bebekleri inceleyerek en doğru şekilde onlara yardımcı olmaya çalışırlar. Bu aşıların yapılması ile bebekler hastalığa karşı tamamen bağışıklık kazanarak koruma altına alınırlar.

Aşı ile Otizm Arasında Bir Bağlantı Var Mıdır?

Aşı ile Otizm Arasında Bir Bağlantı Var Mıdır?
Aşı ile Otizm Arasında Bir Bağlantı Var Mıdır?

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda aşı ile otizm arasında herhangi bir ilişkiye rastlanılamamıştır. Bu iddia genelde KKK aşısı ile diğer aşıların içerisinde bulunan cıva bileşeninin otizmin kaynağı olabileceği olarak ortaya atılmıştır. Ancak yapılan araştırmalarda da görülmüştür ki bu durum söz konusu değildir.

Bu acıdan aşılar güvenli olmakla birlikte, anne ve babalar çocuklarını gönül rahatlığı ile doktorlara emanet edebileceklerdir. Aşı olduktan sonra ortaya çıkan yan etkiler geçicidir ve doktorların kontrol altına alması ile korkulacak bir yanları bulunmaktadır. Bu şekilde bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurmanız sizin ve bebeğinizin yararına olacaktır.

Bebeklik Döneminde Yapılan Aşılar

Bebekler ilk doğdukları anda birçok hastalığa karşı antikor geliştirmiş olarak dünyadadırlar. Bu antikorları anne sütü ile vücutlarına alırlar. Ancak biz onların hasta olmalarını istemediğimiz için doktorların tavsiyelerine uyarak bebek aşıları yaptırırız. Bu aşılardan ilki doğdukları anda yapılan Hepatit-B aşısıdır.

Hepatit-B Aşısı

Hepatit-B, HBV virüsünün yol açtığı bir hastalıktır. Karaciğerde hasara yol açan bir hastalık olarak bilinir. Her yıl dünyada bulunan beş yüz bin insanın bu hastalıktan hayatını kaybettiği bilinmektedir. Bu durumun önüne geçilebilmesi için bebeklik döneminde korunma altına alınmaktadır.

Bebekler ilk doğduğunda, 1. ayın sonunda ve 6. Ayın sonunda olmak üzere 3 doz halinde aşı yapılmaktadır. İnsanların yüzde doksanı üzerinde koruma etkisi gerçekleştirdiği gözlemlenmiştir.

Hepatit-B aşısı yan etkileri arasında deri hastalıkları, sinir hastalıkları, bağışıklık hastalıkları, romatizma, göz bozuklukları, kan hastalıkları, hepatit gibi etkiler görülmüştür. Bu yan etkilerin ilk anda tespiti sağlanamamakla birlikte çok dikkat edilmeleri gerekmektedir.

Ancak görülme oranları çok düşüktür. Bu durumlar ilerleyen yaşlarda daha çok ortaya çıkmaktadır.

Bebeklerde görülebilen yan etkileri ise, aşı yapılan bölgede ağrı oluşabilir. Bebeğin başı ağrısı olabilir, kulak çınlaması ve ateş bu durumlara eşlik edebilir. Ancak bu etkiler korkulmaması gereken daha sonrasında geçecek olan durumlardır.

BCG Aşısı

Verem aşısı olarak da bilinen bu aşı halk dilinde ince hastalığın tedavisinde kullanılır. Verem daha çok akciğerlerde görülen ateşli ve bulaşıcı bir hastalık olarak geçmektedir. Aşısı bulunmadan önce bu hastalık yüzünden birçok insan hayata veda etmiştir. Bu durumun yaşanmaması için bebeklere antikorları verilebilmek amacı ile aşısı yapılmaktadır.

Aşı bebeklere ikinci aylarının sonunda tek doz halde yapılır.

Verem aşısından sonra görülebilecek yan etkiler bebeklerde aşının yapıldığı yerde kızarıklık oluşmasıdır. Bu kızarıklık kabuk bağlayarak bebeğin vücudunda iz bırakacaktır. Ancak bu iz kötü olmamakla birlikte aşının etkisini gösterdiğine yorumlanır.

Bu izden anneler korkabilir ve bebeklerine nazik davranırlar ancak her yara izinde olduğu bu izin üzerinde de bebekler her hangi bir acı hissetmez.

Aşı yapıldıktan sonra geçen iki veya üç aylık süreçte bebeklerin koltuk altlarındaki lenf bezlerinde şişme görülebilmektedir. Bu durumun geçici olacağını belirtmekle birlikte uzun sürmesi halinde doktora danışılmasında fayda bulunmaktadır.

Tip-B Aşısı

Karma beşli aşı olarak geçen bu aşı şu hastalıklar için uygulanmaktadır;

Difteri, halk arasında kuş palazı olarak da bilinen bu hastalık solunum yolunda ve ciltte enfeksiyona yol açması ile bilinir. Hastalığın belirtilerinden en yaygın olanı yutakta oluşan membrandır. (zar tabaka).

Yan etkileri olarak karma aşının etkileri görülür ve bu etkilerden en belirgin olanı ateşin yükselmesidir. Kırk sekiz saatte geçmeyen ateş sürecine doktora başvurulması tavsiye edilir.

Boğmaca, öksürük nöbetlerine yol açan çok bulaşıcı bir hastalık olarak geçmektedir. Havale, zatürre, beyin hasarı gibi hatalıklara yol açmaktadır. Tedavi edilmezse eğer ölüme kadar gidebilen ağrılı bir sürece yol açmaktadır.

Yan etkileri olarak karma aşıdan sonra görülen yan etkiler görülür, yükselen ve geçmeyen ateş ile huzursuzluk bunların arasındadır. Bu belirtilere sahip olan bebekler için doktora başvurulması tavsiye edilmektedir.

Tetanos, vücuda giren bakterinin toksin üretmesi ile kas spazmlarına yol açtığı hastalıktır. Çok derin kesiklerden ve genellikle paslanmış demir bulunan alanlar gibi yerlerden bulaşmaktadır. Hastalık nefes alma problemleri, nöbet ve felç gibi ekstra belirtilere neden olabilir.

Yan etkileri karma aşının yan etkileri olarak görünür.

Karma Bebek Aşısı Yan Etkileri

Huzursuzluk, halsizlik ve aşı yerinde sertlik olarak söylenebilir. Ancak bu durumlara eklenen kırk sekiz saatlik geçmeyen ateş riskli olabilir. Bu durumların toplamını yaşıyorsanız doktorunuza danışmanızda fayda bulunmaktadır.

Karma aşısı ikinci, dördüncü ve altıncı ayların sonunda yapılır ek olarak on sekizinci ayın sonunda pekiştirme aşısı şeklinde dört doz halinde uygulanır.

KPA Aşısı

Pnömokal hastalıklar bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlardır. Menenjit, orta kulak iltihabı, zatürre gibi hastalıklar olarak ortaya çıkarlar.

Solunum yolları ile bulaşırlar, hastalıkların belirtileri türlerine göre ayrılmaktadır.

Yan etkiler arasında bebeğin ateşinin otuz sekiz derece üzerine çıkması, huzursuzluk, uyku hali, iştahsızlık, ishal gibi durumlar sık rastlanan belirtilerdir.

Bunların yanında yüksek ateş sonucunda havale geçirmek, yüzde şişkinlik, solunum sıkıntısı gibi problemler de görülebilmektedir. Bu etkenler nadir olmakla birlikte görüldüğü takdirde doktorunuza başvurmanızda fayda bulunmaktadır.

Bu bebek aşısı ikinci, dördüncü, altıncı ve on ikinci ayda olmak üzere dört doz halinde yapılmaktadır.

KKK Aşısı

Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak aşısı olarak geçmektedir

Kızamıkçık virüsünün yol açtığı, genellikle yüksek olmayan ateş, boğaz ağrısı ve döküntü gibi durumlara yol açmaktadır.

Kabakulak ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, yorgunluk, iştah kaybı ile başlayıp çene kemiğinin yanlarında tek veya iki taraflı şişlik ile devam eden bulaşıcı bir hastalıktır.

Yan etkileri arasında aşı yerinde ağrı ve şişlik görülebilir. Bebekte bulunan bir başka belirti ise kas ağrısı ve ateş olarak söylenebilir. Geçmeyen belirtilere karşın doktorunuza danışmakta fayda bulunmaktadır.

On ikinci ayda ve birinci sınıfta olmak üzere iki doz halinde yapılır.

OPA Bebek Aşısı

Çocuk felci aşısı olarak geçen bu aşı, çocukların sinir sistemlerine etki eden bu hastalığın oluşmaması, için yapılır.

Yan etkilerinde aşının yapıldığı bölgede oluşacak kızarıklıklar görülebilmektedir.

Aşı altıncı ve on sekizinci aylarda olmak üzere iki doz halinde yapılır.

Hepatit-A Aşısı

Karaciğerde bulunan bir rahatsızlık olarak geçmektedir.

Yan etkileri içerisinde aşı yapılan bölgede şişlik, bebeğin vücudunda ve başında ağrı gibi etkiler sayılabilir.

Aşı on sekizinci ve yirmi dördüncü aylarda olmak üzere iki doz halinde yapılır.

Suçiçeği Aşısı

Suçiçeği rahatsızlığı bulaşıcı bir hastalık olup döküntü şeklinde kendini göstermektedir.

Yan etkileri olarak aşı yapıldıktan dokuz veya on gün sonra hafif döküntü ve ateş olarak kendisini gösterebilmektedir.

Suçiçeği aşısı on ikinci ayın sonunda tek doz olarak yapılır.

Bu ve bunun gibi aşıları yaptırmak bizleri ve çocuklarımızın bağışıklık kazanmasını sağlayarak hastalıklardan korunmamıza olanak sağlayacaklardır.

Kaynaklar:

https://familydoctor.org/the-importance-of-vaccinations/

https://www.vaccines.gov/getting/for_parents/five_reasons

https://www.healthline.com/health/vaccinations/6-most-important-vaccines-you-might-not-know-about

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı