Sağlık

B1 Vitamini / Tiamin Faydaları ve Eksikliğinin Sonuçları

B1 Vitamini ve Tiamin Faydasi ve Eksikliği

B1 Vitamini / Tiamin Faydaları ve Eksikliğinin Sonuçları! Aynı zamanda tiamin olarak da anılan B1 vitamini, enerji için besinleri metabolize te kullanılır. Uygun kalp ve sinir fonksiyonunu korumak için vücut tarafından kullanılan bir koenzimdir.

Tiamin, besinleri “ATP” şeklinde kullanılabilir enerjiye çevirerek yediğiniz yiyeceklerden sindirmek ve özümlemek için kullanılır.

B1 Vitamini / Tiamin Faydaları ve Eksikliğinin Sonuçları
B1 Vitamini / Tiamin Faydaları ve Eksikliğinin Sonuçları

Yeterince yüksek seviyelerde tiamin olmaksızın, karbonhidratlar ve proteinlerde bulunan moleküller (dallı zincirli amino asitler formunda). Çeşitli önemli işlevleri yerine getirmek için vücut tarafından uygun şekilde kullanılamaz.

Tiamin, kardiyovasküler sistem, endokrin sistemi ve sindirim sisteminin önemli işlevlerini düzenler.  Bunun için “B Vitamin Kompleksi” oluşturan diğer B vitaminleri ile birlikte kullanılır. Tiamin suda çözünen bir vitamindir ve vücudun hemen hemen her hücresinde kullanılır. Enerji seviyelerini ve sağlıklı bir metabolizmayı desteklemek için özellikle önemlidir.

Bir tiamin eksikliği, zayıflık, kronik yorgunluk, kalp komplikasyonları, psikoz ve sinir hasarına neden olabilir. Tiamin, mayalar, belirli tam tahıllar, fasülyeler, kabuklu yemişler ve et de dahil olmak üzere pek çok besinde bulunabilir.

B1 Vitamini / Tiamin Eksikliği Belirtileri

B1 Vitamini ve Tiamin Faydalari nelerdir
B1 Vitamini ve Tiamin Faydalari nelerdir

Bir tiamin eksikliği klinik belirtileri şunlardır:

 • Anoreksiya veya hızlı kilo kaybı
 • İştahsızlık
 • Kolit
 • İshal gibi devam eden sindirim problemleri
 • Sinir hasarı
 • Sinir inflamasyonu (nörit)
 • Yorgunluk
 • Kısa süreli hafızada azalma
 • Karışıklık
 • Sinirlilik
 • Kas Güçsüzlüğü
 • Apati veya depresyon gibi zihinsel değişiklikler
 • Genişlemiş bir kalp gibi kardiyovasküler etkiler

Batı, gelişmiş ülkelerde tiamin eksikliği çok yaygın değildir. USDA’ya göre, yetişkinler için RDA, erkekler için 1.2 mg / gün ve kadınlar için 1.1 mg / gündür. Çoğu yetişkinin bu gereksinimi karşıladığına ve destekle birlikte bazı yetişkinlerin günlük alımlarını iki katına veya üçe katladıkları düşünülmektedir.

En İyi B1 Vitamin Kaynakları (Tiamin)

Tiaminin en zengin besin kaynakları arasında çeşitli fasulyeler, kabuklu yemişler, tohumlar, deniz yosunu (veya spirulina tozu) ve maya vardır. Özellikle de peynirle benzer şekilde doğal olarak lezzetlenen vejetaryanlar tarafından yaygın olarak kullanılan bir baharat olan “besleyici maya” yer alır. Karaciğer de dâhil olmak üzere bazı et türleri de yulaf, arpa ve belirli tam tahıllar gibi daha az miktarda içerir.

Tiamin genellikle ekmek, makarna, pirinç ve güçlendirilmiş tahıl taneleri gibi çoğu tam tahıllı ve zenginleştirilmiş tahıl ürünlerinde bulunur. Bu gıdalar tiamin ile zenginleştirilmiştir, yani tiamin, yemeğe sentetik olarak eklenir.

Bu yiyeceklerin bir kısmı doğal olarak tiamini tamamen işlenmemiş formda barındırır. Arıtma işlemi sırasında birçok vitamin kaybedilmekte ve bu nedenle sonradan tekrar eklenmelidir. Tiaminin besinlere sentetik olarak eklendiği ürünlerde, genellikle “zenginleştirilmiş” kelimeleri göreceksiniz. İşlenmiş ürünlerden farklı olarak, fındık, fasulye ve tohum gibi bütün gıdalar doğal olarak yüksek miktarda tiamin içerir.

Pek çok meyve ve sebze çok fazla miktarda tiamin sağlamaz, ancak bezelye ve domates düşük veya orta miktarda içerir. Kuşkonmaz, patates, mantar, romaine marul, ıspanak, brüksel lahanası ve patlıcan gibi diğer çeşitler tiyamin gibi az miktarda B vitaminini içerir. Bu nedenle yüksek miktarda tükettiğinizde iyi bir doz alırsınız.

15 Önemli B1 Vitamini / Tiamin Besin Kaynakları:

Günlük 1,2 mg / gün yetişkin için:

1. Beslenme Mayası: 2 Yemek Kaşığı: 9.6 mg (% 640)

2. Yosun: 1 su bardağı yosun: 2.66 mg (% 216)

3. Ay Çekirdeği: 1 su bardağı: 2.0 mg (% 164)

4. Fındık: 1 fincan: 1,6 mg (% 132)

5. Siyah Fasulye: 1/3 fincan kurutulmuş veya yaklaşık 1 su bardağı pişmiş: 0,58 mg (% 48)

6. Mercimek: 1/3 fincan kurutulmuş veya yaklaşık 1 fincan pişmiş: 0,53 mg (% 44)

7. Organik Edameme / Soyulmamış Soya fasulyesi: 1/3 fincan kurutulmuş veya yaklaşık 1 su bardağı pişmiş: 0,53 mg (% 44)

8. Kuru Fasulye: 1/3 fincan kurutulmuş veya yaklaşık 1 fincan pişmiş: 0,53 mg (% 44)

9. Beyaz Fasulye: 1/3 fincan kurutulmuş veya yaklaşık 1 fincan pişmiş: 0,53 mg (% 44)

10. Yeşil Bölünmüş Bezelye: 1/3 fincan kurutulmuş veya yaklaşık 1 su bardağı pişirilmiş: 48 mg (% 40)

11. Pinto fasulye: 1/3 fincan kurutulmuş veya yaklaşık 1 fincan pişmiş: 0,46 mg (% 39)

12. Mung Fasulye: 1/3 fincan kurutulmuş veya yaklaşık 1 su bardağı pişirilmiş: .42 mg (% 36)

13. Dana Karaciğeri: 300 gr. Pişirilmiş parça: 0,32 mg (% 26)

14. Kuşkonmaz: 1 fincan pişmiş: 0,30 mg (% 25)

15. Brussel lahanası: 1 su bardağı pişmiş: 0,16 (% 13)

B1 Vitamin / Tiamin Faydaları

Sağlıklı Bir Metabolizma Sağlar

B1 Vitamin, vücudun ana enerji taşıyıcı molekülü olan adenosin trifosfatın (ATP), mitokondri hücrelerinde yapılması için gereklidir. Tiamin, karbonhidratların metabolizmanın sorunsuz olarak devam etmesini sağlamak için vücudun tükettiği enerji kaynağı olan glikoza dönüşmesine yardımcı olur. Tiamin ayrıca proteinleri ve yağları da parçalamaya yardımcı olur.

B1 Vitamin koenzimatik formunun vücutta iki ana metabolik reaksiyon tipinde rol oynar. Dekarboksilasyon ve transketolasyon, kan ve plazma içinde nakledilir ve daha sonra enerjiye dönüştürmek için hücreler tarafından kullanılır.

Sinir Hasarını Önler

Karbonhidratları gıdalarımızdan dönüştürmek için B1 Vitamin gereklidir ve karbonhidratların ana rolü, özellikle beyin, sinir sistemi ve vücut için enerji sağlamaktır. Tiamin, yediğimiz şekerleri okside etmek için çalışan piruvat dehidrogenaz adı verilen bir enzim reaksiyonları sistemi için özellikle gereklidir.

Beslenmeden, sinir sistemimizin işlevine doğru giden “yakıt” olmaksızın, bilginin hareket etmesini, öğrenilmesini ve hatırlanmasını zorlaştırabilecek sinir hasarı yaşayabiliriz.

Tiamin ayrıca, hasar ve ölümden korunmak için sinirlerin etrafına sarılan miyelin kılıflarının doğru gelişmesine yardımcı olur.

Sağlıklı Kardiyovasküler Sistemi Destekler

Vücutta yeterli miktarda tiamin bulunması asetilkolin adı verilen nörotransmitterin üretilmesi için gereklidir. Bu, sinirler ve kaslar arasındaki mesajları iletmek için kullanılır, kalbimiz bu önemli sinyallere dayanan ana kaslardan biridir.

Uygun kalp fonksiyonlarını ve sağlıklı kalp ritimlerini korumak için sinirler ve kaslar, birbirlerine sinyal vermesi için bedensel enerjiyi kullanabilmelidir. Son zamanlardaki çalışmalar, tiaminin kalp hastalığı ile mücadelede yararlı olabileceğini göstermiştir. Çünkü bu, sağlıklı ventriküler fonksiyonun korunmasına yardımcı olmakta ve kalp yetmezliğinin tedavisine yardımcı olmaktadır.

Alkoliklerde Tedavi Edicidir

Tiamin, Wernicke-Korsakoff sendromu (WKS) olarak adlandırılan spesifik beyin bozukluğunu geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olur. WKS semptomları istemsiz kas hareketi, sinir hasarı, uyuşukluk ve yürümekte olan sorunları içerir. Bu beyin bozukluğu, düşük seviyelerde tiamin ile ilgilidir ve sıklıkla alkoliklerde, özellikle de zayıf bir diyete sahip olanlarda görülür. Alkol, vücudun tiyaminini gıdalardan emebilme kabiliyetini olumsuz yönde etkiler.

Alkoliklerin %30-80’inin tiamin eksikliğine sahip olduğuna inanılmaktadır. Yüksek dozda B1 Vitamin, alkol yoksunluğu semptomlarını azaltmaya da yardımcı olabilir.

Beyin Bozukluklarını Önler

Tiamin beyin / vücut bağlantısı arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı olur. Serebellar sendromu denen bir tür beyin hasarına karşı savunmaya yardımcı olabilir. Bazen, alkol yoksunluğu yaşayan veya komadan çıkanlarda dâhil olmak üzere, bazı hafıza bozukluklarını önlemek için hastalara yüksek dozda tiamin vermektedirler. Ayrıca Alzheimer hastalığının riskini azaltma konusunda da etkili olduğu söylenilmektedir.

Öğrenmeyi Geliştirir

B1 Vitamin, odaklanma, enerji, kronik stresle mücadele ve muhtemelen hafıza kaybını önlemek için çok önemli bir vitamindir. Çalışmalar, öğrenme ve bilgiyi koruma problemlerini tiamin eksikliğine bağlamıştır.

Anti Stres Özelliği Vardır

Tiamin, vücudun strese dayanma yeteneğini geliştirir, bu da B vitaminlerine genellikle “anti-stres” vitaminleri denir. Bir enerji eksikliği zayıf ruh hali ve motivasyon bozukluğuna katkıda bulunabilir. B1 Vitamin ruh halinizi iyileştirmek ve beyindeki olumlu etkileri nedeniyle depresyon ve anksiyeteye karşı savunmak için gereklidir.

Görme sorunlarını önler

Bazı araştırmalar, tiaminin katarakt ve glokom gibi görme sorunlarına karşı savunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu, sinirden kas sinyalleşmesini etkileme yeteneğidir ki bu, gözlerden beyne bilgi aktarımında önemlidir.

Vitamin B1 / Tiamin Etkileşimleri ve Yan Etkileri

Tiaminin karaciğer problemleri olan, fazla alkol içen veya başka spesifik rahatsızlıkları olan kişiler tarafından uygun şekilde emilemeyeceğine inanılmaktadır. Ek olarak, tiamin emilimini bozduğu bilinen bazı yiyecekler de vardır.

Çay ve kahvede “tanen” adı verilen maddeler bulunur. Bu maddeler tiaminin vücut tarafından düzgün emilmesini engeller. Bu durum potansiyel olarak sindirim problemlerine ve bir B1 Vitamin eksikliğine yol açar. Böyle forma dönüştüğünde ise tiamin ile reaksiyona girebilir. Ancak bu, nadiren incelenen ve sadece çok fazla miktarda kafein içildiğinde ortaya çıktığı düşünülen batı popülasyonlarında görülür.

Araştırmalara göre, kahve ve çayın yarattğı bu etkinin yeterli tiamin ve c vitamini alındığında ciddi bir seviyeye ulaşmadığını gösterir. Bunun nedeni, C vitamininin, kahve ve çaydaki tiamin ve tanenler arasındaki etkileşimi engellemesidir.

Araştırma ayrıca, çiğ tatlı su balıklarının ve kabuklu deniz hayvanlarının tiamini yok eden kimyasallar içerdiğini de göstermektedir. Bu, yüksek miktarda çiğ deniz mahsulü yiyen insanlarda görülmüştür. Ancak pişmiş balık ve deniz mahsulleri aynı soruna neden olmaz.

Bazı araştırmalar, areca (betel) fındık olarak adlandırılan somunların tiamini kimyasal olarak değiştirebildiğini ve bu yüzden de işe yaramadığını göstermektedir.

Şu anda, tiaminin başka ilaçlarla nasıl etkileşime girebileceği konusunda pek fazla araştırma yoktur. Bu yüzden ek almadan önce, herhangi bir ilaç alırsanız sağlık uzmanınızla konuşun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı