Teknoloji

Araştırmalar İle Desteklenen Web Tasarım İpuçları

Web Tasarım İpuçları İle Daha Akıcı ve Duyarlı Tasarımlar

Araştırmalar İle Desteklenen Web Tasarım İpuçları İle Web Sitesi Tasarımı Fikirleri! İnternette, web tasarım ipuçlarını bolca bulabilirsiniz. Birçok insan mükemmel web sitesinin neye benzediği hakkında fikir sahibi olabilir. Çünkü, bir dereceye kadar, tasarım özneldir. Bir kişinin hoşuna giden, diğeri için saçma olabilir.

Aynı zamanda, web tasarımı bir web sitesinin başarısı için en önemli faktörlerden biridir. Aslında, insanların neredeyse yarısı bir sitenin tasarımının bir şirketin güvenilirliğini değerlendirmek için temel faktör olduğunu söylüyor. Sonuç olarak, dönüşümleri, hemen çıkma oranını ve daha fazlasını da etkiler.

Keşke, başarılı web tasarımının nasıl oluşturulacağına dair bazı objektif veriler bulmanın bir yolu olsaydı. Bekle, sanırım var! Ve bir kısmı da bu makalede derlendi.

Bilim tarafından desteklenen bazı web tasarım ipuçları için yazıyı okumaya devam edin.

Sonraki Web Sitesi Projenizi Oluşturmak için Bilime Dayalı Web Tasarım İpuçları

Aşağıda, web tasarımınızı nasıl geliştireceğiniz konusunda araştırmalara yönelik bazı ipuçları ve püf noktaları bulacaksınız.

1. Web Site Hızı Mutlak Bir Öncelik Olsun

Web Tasarım İpuçları Web Site Hızı Mutlak Bir Öncelik Olsun
Web Tasarım İpuçları Web Site Hızı Mutlak Bir Öncelik Olsun

Muhtemelen hızın önemli olduğu web tasarım alanında en az tartışılan gerçeklerden biri. Araştırmalar, hemen çıkma oranından kullanıcı memnuniyeti yerine dönüşüm ve gelire kadar her şeyi etkilediğini göstermiştir .

web sitesi hızı etkisi web tasarım ipuçları

Siteniz yavaşsa, ziyaretçiler takılmayacaktır. Artı, kullanıcılar etkilendiği için, arama motorları da sayfanızdaki yükleme hızını sıralar ve etkiler. Bu nedenle, sitenizi olabildiğince hızlı hale getirmek için yatırım yapmanız çok önemlidir.

2. Fold dan yararlanın

Fold gibi bir şeyin hala olup olmadığı, hararetli bir tartışmanın parçası. Bazıları bugünlerde ekran boyutlarının çokluğu nedeniyle Fold’un artık önemli olmadığını söylüyor.

Yani, kat hala önemli gibi görünüyor. Bu, web siteniz için, içeriğinizi önceliklendirmeniz ve kullanıcıları devam ettirmek için kullanılabilir alanı kullanmanız gerektiği anlamına gelir. İşte bunun nasıl yapılacağı hakkında bazı ipuçları:

Fold dan yararlanın
Fold dan yararlanın

Net ve açıklayıcı bir başlık kullanın – Sitenizin ziyaretçiler için neler yapabileceğini açıklayın, faydaları vurgulayın. Kısa olun ve güçlü kelimeler seçin.

Fold dan yararlanın
Fold dan yararlanın

Medya dahil edin – Resimler, videolar veya sesler, amacınızı vurgulamanıza yardımcı olur. Aşağıda görsel içerik hakkında daha fazla konuşacağız.

3. Hick’in Yasasından Yararlanın

Hick’in Yasası, bir bireyin ne kadar fazla seçeneğe sahip olduğuna karar vermenin seçeneğin fazlalığı kadar uzun süreceğini belirtir.

Hicks yasası web tasarım ipuçları

Web siteniz için bu ne kadar önemli? Çünkü dönüşümlerinizi, kullanıcılara verdiğiniz seçimi sınırlayarak ölçeklendirebilirsiniz. İşte neye benzeyebileceğinin birkaç örneği:

 • Menü öğelerinin sayısını azaltın
 • Form alanlarını sınırlayın
 • Bir eylem çağrısına odaklanın
 • Yalnızca aktif olduğunuz şebekelerin sosyal düğmelerini ekleyin
 • Sitenizdeki bunalımı azaltabileceğiniz ve kullanıcıları gerçekten yapmasını istediğiniz seçeneklere yönlendirebilmeniz için birçok yol var.

4. Basit tutun

Daha az tema ile devam edersek, bu genel olarak tasarımınız için de geçerlidir. Google tarafından yapılan büyük bir çalışma , ziyaretçilerin görsel karmaşıklığı sevmediğini göstermiştir. Temel nokta: tasarımınız ne kadar sade ise, ziyaretçiler tarafından o kadar güzel algılanır.

Bunun siteniz için anlamı nedir? Yukarıdaki hususun yanı sıra, işte birkaç fikir:

Kenar çubuğunu yeniden düşünün – Gittikçe daha fazla web sitesi kenar çubuğunu tek sütunlu tasarım (örneğin şu anda bulunduğunuz web sitesi) lehine çeviriyor. Daha az dikkat dağıtıcı anlamına gelir ve odağı açıkça içeriğe koyar.

Standart düzenlere sadık kalın – İnsanlar aşinalıkları sever ve standart dışı site tasarımları ile garipleşebilir. Bu nedenle, alışılmış tasarım yerlerine ve düzenlerine bağlı kalmak iyi bir fikir olabilir. Başka şekillerde öne çıkmanın yollarını hala bulabilirsiniz.

5. Carousel, Sekme ve Akordeonlardan Kaçının

Web sitesi sahipleri Carousel sever. Muhtemelen en çok talep edilen özelliklerden biri. Ne yazık ki, araştırmalar oldukça yararsız olduklarını söylüyor.

En akılda kalıcı verilerden biri Notre Dame Üniversitesi’nden geliyor. Buradaki web yöneticisi, bir Carousel de ki ilk slaytın, tıklamaların neredeyse yüzde 90’ını aldığını, geri kalanının ise büyük oranda göz ardı edildiğini fark etti.

Web Tasarım İpuçları Carousel, Sekme ve Akordeonlardan Kaçının
Web Tasarım İpuçları Carousel, Sekme ve Akordeonlardan Kaçının

Tablar ve akordeonlar kaydırıcılar ve Carousel’ler ile aynı probleme neden olmaktadırlar. Bu, az sayıda ziyaretçinin aslında tüm sayfayı okuduğu gerçeğiyle birleşiyor. Çoğu kişi yalnızca tarama yapar ve bu nedenle içeriğinizi görmek için fazladan tıklamalar yapma olasılığı çok düşük değildir.

6. Tıklama Yerine Kaydırmaya Öncelik Verin

Peki, bilgileri kaydırıcılara ve / veya akordeonlara sıkıştırmazsanız, nasıl sunarsınız? Cevap: Genelde sıkışmış olan şeyler de dahil olmak üzere her şeyi uzun bir sayfaya koymanız yeterli. Cidden, işe yarıyor.

Bu noktayı ispatlamak için Crazy Egg’in etkileyici bir vaka çalışması var. Basit, kısa bir satış sayfasına sahip olmaktansa, orjinalinden 20 kat daha uzun olan sayfalara sahip olmak kullanıcıyı sayfada tutar ve daha fazla bilgi göreceğini bildiği içinde sürekli taramaya iter.

Web Tasarım İpuçları Tıklama Yerine Aşırı Kaydırmaya Öncelik Verin
Web Tasarım İpuçları Tıklama Yerine Aşırı Kaydırmaya Öncelik Verin

Buradaki odak nokta. Kullanıcı sürekli bir şeylere tıklamak zorunda değildir ve bir sayfa da herşeyi görebildiği için içerik aramaktan daha az sıkılır.

Kısacası, kullanıcılar, kaydırmayı sevdiklerinden çok daha fazla kaydırma işe yarayabilir. Bu nedenle, şu anda ürününüzle ilgili bilgileri birçok farklı sayfaya yayıyorsanız, yeniden gözden geçirme zamanınız gelmiş olabilir.

7. Görsel İşaretlerle Doğrudan Dikkat Çekin

Web tasarımının temel işlevlerinden biri kullanıcıları yönlendirmektir. Bunu, farklı elemanlara farklı ağırlık vererek, böylece odaklanmasını istediğiniz yere yönlendirerek yapabilirsiniz.

Ancak, bunu başarmak için daha doğrudan görsel ipuçları da kullanabilirsiniz. Bunlardan biri, insanların reklamlarda gördükleriyle aynı yöne bakma eğiliminde olmasından yararlanmaktır .

Görsel İşaretlerle Doğrudan Dikkat Çekin
Görsel İşaretlerle Doğrudan Dikkat Çekin

Yukarıdaki resimde daha fazla insan, bebeğin kameraya bakarken baktıkları metni nasıl okuduğuna dikkat eder. Bu gerçek bir şeydir ve sitenizi en çok istediğiniz yere yönlendirmek için bunu kullanabilirsiniz.

Bazen bu konuda künt olmaya yardımcı olur. Örneğin, bir çalışmada , araştırmacılar yukarıda belirtilen etkilerini basit bir ok işaretine karşı test etmişlerdir.

Web Tasarım İpuçları Görsel İşaretlerle Doğrudan Dikkat Çekin
Web Tasarım İpuçları Görsel İşaretlerle Doğrudan Dikkat Çekin

Daha doğrudan yöntem ince işaretten daha iyi bir performans göstermiştir.

8. Resimlerdeki İnsanları Kullanın (Ancak Stok Fotoğraflardan Kaçının)

Bunları doğrudan dikkat çekmek için kullanmanın yanı sıra, sitenizdeki resimlerdeki diğer kişilerin de dahil edilmesi genellikle iyi bir fikirdir.

Resimlerdeki İnsanları Kullanın (Ancak Stok Fotoğraflardan Kaçının)
Resimlerdeki İnsanları Kullanın (Ancak Stok Fotoğraflardan Kaçının)

İnsanlar, gerçek hayatta olduğu gibi web’de de diğer insanlarla bağlantı kurmayı sever. Bu nedenle, örneğin, blog sayfalarımız var.

Bunu Basecamp tarafından yapılan bir vaka çalışmasında işyerinde görebilirsiniz . Metin tabanlı bir açılış sayfasından arka plandaki bir kişinin büyük bir fotoğrafını değiştirerek dönüşümlerini yüzde 102,5 oranında artırmayı başardılar.

Web Tasarım İpuçları Resimlerdeki İnsanları Kullanın (Ancak Stok Fotoğraflardan Kaçının)
Web Tasarım İpuçları Resimlerdeki İnsanları Kullanın (Ancak Stok Fotoğraflardan Kaçının)

Basit ama etkili. Bununla birlikte, bir uyarı: tüm efekt, stok fotoğraflarla kolayca göz ardı edilir. Bir Nielsen Norman Group çalışması, bu genel görüntüleri tanıma ve bunları ayarlama konusunda çok usta olduğumuzu tespit etti.

Bu nedenle, sitenizdeki kişilerin görüntülerini kullanacaksanız, orijinal ve gerçek olduklarından emin olun. Personelinizi veya müşterilerinizi dahil edin.

9. Doğru Liste Sırasını kullanın

Hem sıralı hem de sıralanmamış listeleri kullanmak, bilgileri daha erişilebilir kılmak için harika bir yoldur. Ancak, burada da, insan dikkatinin kararsız olduğu ortaya çıktı.

Doğru Liste Sırasını kullanın
Doğru Liste Sırasını kullanın

Bunun nedeni seri pozisyon efektidir. Temel olarak, bir listede, hem başlangıçtaki hem de sonunda bulunan öğeleri hatırlamanızın muhtemel olduğunu söylüyor. Öte yandan, orta bölüm büyük ölçüde unutulmuş.

Buradaki ders: Ürününüzün veya hizmetinizin niteliklerini listelerken, en önemli etkiye neden olabilecekleri yerleri koyduğunuzdan emin olun.

10. Sosyal Provadan Yararlanın

Web tasarım ipuçlarımızdan sonuncusu, sözde uygunluk yanlılığı hakkındadır. Bu, insanların diğerleri gibi yapma eğilimidir. Bu, eğer bir grup insan bir şeyi onaylarsa, başkalarının da aynı şeyi yapması daha muhtemeldir.

Bunu web sitenizde kullanmanın bir yolu, sosyal kanıtı göstermektir. Başkalarının siteniz, içeriğiniz, ürününüz veya hizmetiniz hakkında olumlu bir fikirleri olduğunu gösterebilirseniz, yeni ziyaretçilerin de aynısını yapma olasılığı daha yüksektir.

Bunu en kolay şekilde sosyal paylaşımlar, medyada bahsedenler ve / veya görüşlerle gösterebilirsiniz.

En Sevdiğiniz Web Tasarım İpuçları Neler?

Web tasarımı karmaşık bir konudur ve web sitenizin başarısını çok etkileyen bir faktördür. Bu nedenle, ne yaptığınızı bilmek en iyisidir. Tavsiye için araştırmaya güvenmek, bunu sağlamanın iyi bir yoludur.

Yukarıdaki teknikler, sitelerinizi daha etkili hale getirmek, ziyaretçilerinize daha iyi hizmet vermek ve sitenizin dönüşümünü ve diğer başarı işaretlerini geliştirmek için kullanılabilir. Onları bir kez daha özetleyelim:

 • Hızlı sayfa yükleme hızına yatırım yapın
 • Ziyaretçileri içeri çekmek için kapağı kullanın
 • Dönüşümleri iyileştirmek için seçenekleri azaltın
 • Nerede yapabileceğini basitleştir
 • Atlıkarınca, kaydırıcı, sekme ve akordeon kullanmaktan kaçının
 • Tıklamalar üzerinde kaydırmaya öncelik verme
 • Görsel ipuçları ile doğrudan dikkat
 • İnsanların resimlerini kullanın (ancak stoklardan değil)
 • Liste öğelerinin sırasına öncelik verme
 • Sitenizi daha çekici hale getirmek için sosyal kanıt kullanın

Umarım yukarıdakiler kendi web tasarımınızı geliştirmenize yardımcı olur. Başka ipuçlarınız, çalışmalarınız ve bilgileriniz varsa, lütfen paylaşmaktan çekinmeyin.

Araştırmaya dayalı ek web tasarım ipuçları var mı? Eğer öyleyse, lütfen aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşın.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı