Sağlık

Anne Sütü Azlığı Nedenleri Nelerdir? Emziren Anne Ne Yapmalı?

Anne Sütü Nasıl Arttırılır? Emziren Anneler Nelere Dikkat Etmeli

Anne Sütü Azlığı Nedenleri Nelerdir? Emziren Anne Ne Yapmalı? Çeşitli faktörler süt yoğunluğunuzu etkileyebilir. Örneğin emzirmek için çok uzun süre beklemek, bebeğinizi emzirirken yeterince beklememek, emzirmeyi desteklememek, etkisiz bir sürgü ve bazı ilaçların kullanımı gibi nedenler düşük süt tedarikine neden olabilir.

Bazen önceki meme ameliyatları da süt üretimini etkiler. Süt üretimini etkileyebilecek diğer faktörler ise şunlardır:

Emzirme döneminde düşük süt tedarikine neden olan etkenler?

Emzirme döneminde düşük süt tedarikine neden olan etkenler?
Emzirme döneminde düşük süt tedarikine neden olan etkenler?
  • Erken doğum
  • Annedeki fazla kilolar
  • Gebeliğe bağlı yüksek tansiyon
  • Kötü kontrol edilen insüline bağımlı diyabet

Birçok kadın düşük süt tedarikinden endişe etse de, yetersiz anne sütü üretimi nadirdir. Aslında, çoğu kadın, bebeklerinin normalde içtiğinin üçte birinden daha fazla anne sütü üretir.

Anne Sütü Nasıl Artar? Emziren Anne Ne Yapmalıdır?

En kısa zamanda bebeğinizi emzirmeniz gerekmektedir. Emzirmeye başlamak için çok uzun süre beklemek düşük süt üretimine katkıda bulunabilir. Bebeğinizi doğumdan sonra ilk birkaç saat içinde emzirebilirsiniz. Bebeğinizi ilk birkaç hafta, günde sekiz ila 12 kez emzirin. Yaklaşık her iki ila üç saatte bir bebeğiniz açılacaktır.

Bebeğinizin doğru yeri emdiğinden emin olun. Bebeğinizin dudaklarının iyi yerleştirildiğinden emin olun. Bebeğinizin sağlıklı yutmakta olduğuna dair işaretleri izleyin.

Beslenme problemlerine karşı dikkatli olun. Her beslemede her iki memeyi de eşit şekilde emzirdiğinizden emin olun. Bebeğinizi arada bir yalnızca bir göğsünüzle emzirebilirsiniz. Ancak bu düzenli bir şekilde gerçekleşirse, süt tedarikiniz azalacaktır. Bebeği her beslenmede daha fazla almaya başlayana kadar basıncı azaltmak ve süt kaynağınızı korumak için diğer göğsünüzü pompalayabilirsiniz.

Emzirme seanslarını atlamayın. Süt kaynağınızın korunmasına yardımcı olmak için her emzirme seansını kaçırdığınızda göğüslerinizi pompalayın.

Gereksiz ilaç kullanmayınız. İlaç konusunda mutlaka dikkatli olun. Doktorunuza danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayın. Emziren annelerin kullandıkları ilaçlardan bebeklerinde etkilendiğni unutmayın.

Bazı ilaçlar, psödoefedrin (Sudafed, Zyrtec D, diğerleri) içeren ilaçlar da dahil olmak üzere süt tedarikini azaltır. Doktorunuz, en azından emzirmeniz kesin olarak düzene oturuncaya kadar, belirli türde hormonal kontrasepsiyon almamanızı önerebilir.

Alkol ve nikotin kullanmaktan kaçının. Orta ila ağır miktarlarda alkol almak süt üretimini azaltabilir. Sigara içmek aynı etkiye sebep olabilir.

Emzirme döneminde süt tedarikinizi sürdürmek bebeğinizin sağlığı ve büyümesi için önemlidir. Süt tedarikiniz veya bebeğinizin beslenmesinden endişe ediyorsanız, bebeğinizin doktoruyla veya emzirme danışmanıyla konuşun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı