Sağlık

Akciğer Hastalıkları Nelerdir? Semptom Belirtiler Nasıl Anlaşılır?

Akciğer Hastalıkları Nelerdir? Semptomları Nasıl Anlaşılır?

Akciğerler hastalıkları, nefes almamızı zorlaştırabilir. Akciğer hastalığının neden olduğu solunum sorunları vücudun yeterince oksijen almasını engeller. Akciğer hastalıklarına örnekler:

Akciğerde Görülen hastalıklar nelerdir?

  • Astım
  • Kronik bronşit
  • Amfizem
  • Grip ve zatürree gibi enfeksiyonlar
  • Akciğer kanseri
  • Sarkoidoz
Akciğer hastalıkları koah astım semptomlar belirtiler nelerdir
Akciğer hastalıkları koah astım semptomlar belirtiler nelerdir

En Sık Görülen Akciğer Hastalıkları

En sık görülen akciğer hastalıklarından üçü astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve akciğer kanseridir.

Astım Hastalığı

Astım, akciğerlerdeki bronşiyal tüpler adı verilen solunum yollarında oluşan kronik (devam eden) akciğer hastalıkları arasındadır. Bronşiyal tüpler havayı akciğerlerin içine ve dışına taşır. Astımlı kişilerde, bu solunum yollarının duvarları iltihaplanır ve aşırı hassas hale gelir.

Hastanın havayolları; duman, hava kirliliği, küf ve birçok kimyasal sprey gibi maddelere aşırı tepki gösterir. Ayrıca alerjenler (polen ve toz akarları gibi) ve solunum yolu enfeksiyonları (soğuk algınlığı gibi) tarafından tahriş olabilirler. Hava yolları aşırı tepki gösterdiğinde daralırlar.

Bu, havanın akciğerlere giren ve çıkan akışını sınırlar ve nefes almanın zorlaşmasına neden olur. Astım semptomları hırıltı, öksürük ve göğüsteki sıkılığı içerir.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) kronik obstrüktif bronşit ve amfizem anlamına gelir. Bu koşullar genellikle birlikte ortaya çıkar. Her iki hastalık da akciğerlere giren ve çıkan hava akımını sınırlar ve nefes almayı zorlaştırır. KOAH genellikle zamanla kötüleşir.

KOAH’lı kişilerin  akciğerleri içine ve dışına hava taşıyan bronşiyal tüpleri iltihaplanmalarına devam etmektedir.  Bu tahriş, mukus yapan hücrelerin büyümesine neden olur.

Fazladan mukus fazla miktarda öksürüğe neden olur. Zamanla tahriş, solunum yollarının duvarlarının kalınlaşmasına ve yara izlerinin oluşmasına neden olur.

Hava yolları, ciğerlere ve ciğerlerden hava akışını sınırlayacak kadar kalınlaşmış olabilir. Bu durumda, duruma kronik obstrüktif bronşit denir.

Amfizemde akciğer dokusu zayıflar ve hava keselerinin (alveoller) duvarları yıkılır. Normal olarak, havadaki oksijen bu hava kesesi duvarlarından kana girer. Amfizemi olan bir insanda, harap olmuş hava kesesi duvarları kana daha az oksijen girebileceği anlamına gelir. Bu nefes darlığı, öksürük ve hışıltılığa neden olur.

Erkeklere göre iki kat daha fazla kadına kronik bronşit teşhisi konulmaktadır. Kadınlar arasında amfizem oranı son yıllarda yüzde 5 oranında artmış ancak erkekler arasında azalmıştır.

2000’den beri her yıl KOAH’lı erkeklerden daha fazla kadın KOAH sebebiyle hayatını kaybetmiştir. Araştırmacılar bunun nedenini anlamaya çalışıyor. KOAH’ın ana nedeni olan sigara içiciliği kadınlar arasında artmıştır. Bir teoriye göre sigara dumanının kadınlara erkeklerden daha fazla zarar verdiğidir.

Akciğer kanseri

Akciğer kanseri, anormal ( malign ) akciğer hücrelerinin çoğaldığı ve kontrolsüz büyüdüğü bir hastalıktır . Bu kanserli hücreler yakındaki dokuları istila edebilir, vücudun diğer kısımlarına yayılabilir veya her ikisini birden yapabilir.

Diğer akciğer hastalıkları

Pulmoner emboli.  Bunlar, vücudun diğer bölgelerinden akciğerlere giden ve akciğerlerdeki kan damarlarını tıkayan kan pıhtılarıdır. Riskinizi artıran bazı faktörler arasında hamile kalmak, yakın zamanda doğum yapmış olmak ve doğum kontrol hapları veya menopozal hormon tedavisi almak sayılabilir. Pulmoner emboliler akciğerlerdeki kan akışını etkileyebilir ve kandaki oksijen akışını azaltabilir. Çok büyük emboliler ani ölüme neden olabilir.

Pulmoner hipertansiyon.  Bu hastalık, kanı akciğerlere taşıyan atardamarlardaki yüksek tansiyondur. Akciğerlerdeki kan akışını etkileyebilir ve kandaki oksijen akışını azaltabilir.

Sarkoidoz ve pulmoner fibrozis.  Bu enflamatuar hastalıklar akciğerlerde sertleşmeye ve skarlaşmaya neden olur.

Grip ve zatürree.  Grip, bir virüsün neden olduğu ve akciğerlere zarar verebilen bir solunum yolu enfeksiyonudur. Genellikle insanlar gripten iyi bir şekilde kurtulur, ancak bazı insanlar için tehlikeli ve hatta ölümcül olabilir.

Daha büyük risk altındakiler yaşlı insanlar, küçük çocuklar, hamile kadınlar ve astım gibi belirli sağlık koşullarına sahip olanları içerir. Zatürree, bakteri, virüs ve mantarların neden olabileceği akciğerlerin şiddetli bir iltihabıdır. Akciğerlerde sıvı birikir ve kanın solunan havadan alabileceği oksijen miktarını düşürebilir.

En fazla risk altındaki kişiler 65 yaşından büyük veya 2 yaşından küçük bireylerdir.  Aşılar grip ve zatürreye karşı en iyi korumadır.

Kaynaklar:

https://medlineplus.gov/ency/article/000066.htm

https://www.webmd.com/lung/lung-diseases-overview

https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/lung-disease

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı